Kapadokya Alışveriş, Kapadokyadan Ne Alınır

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 14 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kapadokya Alışveriş, Kapadokyadan Ne Alınır
  Yörede el sanatları ve hediyelik eşya sektörü oldukça gelişmiş durumdadır. Çeşitli malzemelerden yapılmış peri bacası figürleri, kapadokya bebekleri, seramik kaplar ve yöre bağlarından üretilen ünlü Kapadokya şarapları alınabilir.

  Kapadokya’da el sanatları çok gelişmiş. Yerel halkın ürettiği çanak, çömlekler, kadınların dokuduğu kilimler, minyatür peribacaları, Kapadokya bebekleri ve çeşitli biblolar yörenin renklerinden. Kapadokya’ya ulaştığınızda karşınıza köylü kadınların yaptıkları, bu bölgeyle özdeşleşmiş Kapadokya bebekleri, minyatür peri bacaları, örme çoraplar, danteller ve el işleri çıkacak. Bu zengin seçeneklerin yanı sıra Avanos da bir çanak ve çömlek merkezi.

  Peki, kabak Çekirdeği sever misiniz? O halde Ürgüp çarşısından sütte çifte kavrulmuş çekirdek almayı sakın unutmayın. İri taneli, etli ve içi ayrı, kabuğu ayrı lezzetteki kabak çekirdeğinin torbası son derece ekonomik fiyatlarla satılıyor. Bölgenin şarapları da ünlü, ancak seçerken dikkat etmek gerekiyor.

  Ürgüp’te kurulan pazarda ise, köylerde yapılan çöreotlu yağlı peynirler, çökelek, yoğurt ve çiçek mevsiminde buğday, kayısı, badem ve iğdeden elde edilen çiçek ballarından alabilirsiniz. Bölgede yer alan antika eşyalar satan mağazalarda karşınıza hiç beklenmedik hazineler çıkabilir. Osmanlı, Rum ve Ermeni ustaların yaptığı parçaların arasında, taş oyma kapı süsleri, güvercin sulukları, ibrikli leğence set (el yıkama için misafir önüne getirilen sabunlu, havlulu ibrikli set), antik silahlar, biblolar, akik lapis, kehribar taşlarıyla süslü gümüş takılar, tesbih koleksiyonları, deve çanları, el terazileri, taş baskı kalıplar, tavandan çekince boyu ayarlanan cam abajurlar, denizci fenerleri bulunabiliyor.

  Şarap Bölge şaraplarını imalathanelerden tadarak alabilirsiniz. Kapadokya bölgesinin özellikle beyaz şarapları kusursuzdur. En ucuzu bile mutlaka lezzetlidir. Kapadokya denince akla ilk gelenlerden birisi bölgenin kalkınmasında etken olan bağcılık ve şarapçılıktır. Bölgede bu güzel yıllanmış tatları müşterilerine sunan çok sayıda şarap evi bulunmaktadır.

  Her ağustosta Sanat ve Turizm Festivali’nin de düzenlendiği Avanos’taki çömlek atölyelerinde tezgahın başına oturabilir, becerilerinizi sergileyebilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş