Kan Vermenin Faydaları

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve RüzGaR tarafından 23 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  turkeyarena.com

  Kan Vermenin Faydaları

  Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
  Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
  Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
  Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
  Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
  Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
  AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz
  Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
  Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

  Kan bağışında bulunanlara KAN SİGORTA KARTI tahsis edilir. Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm Kızılay Kan Merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır.

  Kan vermek hastalıktan korur

  Kan vermenin genç kan üretimine yardımcı olduğu, kan veren kişilerin savunma mekanizmasının güçlendiği, grip başta olmak üzere birçok hastalığa karşı daha dayanıklı hale geldiği belirtildi.

  Kan bağışının, toplumda henüz yeterince duyarlılık gösterilen bir konu olmadığını belirten Prof. Dr. Baykan, kan vermenin kişiye sağlıklı yaşam için sağlayacağı avantajların bilinmesinin, bağış oranını artırarak zor durumda olan kişilerin hayatını kurtaracağını ifade etti.

  Kan vermenin vücudun adeta yenilenmesi anlamına geleceğinin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Baykan, “Kan vermek, içinde yeni ve genç hücrelerin bulunduğu kanın üretimi için fabrikayı çalıştırmak demektir” dedi.

  Kan bağışı yapılmasının ardından, eksilen kanın tamamlanması için vücutta kan üreten kemik iliği, karaciğer gibi organların faaliyete geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Baykan, şunları kaydetti:
  “Kan vermek adeta, bir askeri birliğin, savaş durumuna geçmeden önce tüm kuvvetleri içtimaya çağırması gibidir. Bu aynı zamanda, dışarıdan girecek virüslere karşı, vücudun savunma mekanizmasını kendiliğinden güçlendirmesi, zırhlanması anlamına gelir. Üretilen tazekan içinde bulunan genç kan hücreleri, vücuda giren, grip başta olmak üzere enfeksiyon mikroplarını kolaylıkla yok eder. Çünkü yeni kan içindeki kan hücreleri donanımlı bir asker gibi savaşır. Zamanla eskiyen, mücadele gücünü yitirmiş eski kan, taze kanla karıştığı için vücudun genel kan yapısında önemli bir gençleşme gözlenir.”

  Prof. Dr. Baykan, belli aralıklarla kan veren kişilerin hem kendilerine hem de içinde yaşadıkları topluma önemli katkı sağlayacağını belirterek, şöyle dedi:
  “Bazı istisnalar dışında, hemen herkes kan verebilir. Kan vermenin çekinilecek veya ayıplanacak da bir yanı yoktur. Kan veremeyenlerin başında ise Hepatit C hastalığı ya da büyük ameliyat geçirenler geliyor. Bu gibi kan vermeyi engelleyici durumlar, kan verme aşamasında sağlık görevlileriyle konuşulacak konudur.”
   


 2. GamZe Moderator

  teşekkürler rüzgar güsel bi konuya değinmişsin umarım herkes duyarlı olur bu konuda hem kendi sağlıkları için hemde kan bekleyen insanlar için
   
 3. desayamu Well-Known Member

  ellerine saglık cok iyi bi bilgiherkes kan versein sağıklı olmak acısından
   

Sayfayı Paylaş