Kan Pulcukları Olmasaydı Ne Olurdu

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 22 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kan Pulcukları Olmasa Ne Olurdu

  Kan pulcukları yani trombositler kanın pıhtılaşmasını sağlar. Mesela elimizde bir yara kanadığı zaman bir süre sonra kan akışı durur. Bu kan pulcukları sayesinde olur. Pıhtılaşma yaşam için önemlidir. Özellikle akraba evliliklerinde kan pıhtılaşmaması denilen "hemofili" hastalığı görülür. Bu hastaların yaralanması halinde ölme riskleri çok yüksektir çünkü bu hastalığın tedavisi henüz bulunamamıştır.

  Gerçek hücreler değildir, renksiz ve çekirdeksiz olup, kemik iliğinin büyük hücrelerden kopan parçacıklarıdır. Kanın pıhtılaşması için gerekli olan özel bir protein oluştururlar.

  Kan pulcuklarının görevi kanamayı durdurarak vücudun kan kaybetmesini önlemektir. Bunu da kanayan yerdeki kanı pıhtılaştırarak sağlar. Kan damarlarının zedelenmesi, kopması, kesilmesi ve yaralanması hâlinde damar duvarları kasılır, kan pulcukları damarın yaralanan kısmında bir tıkaç oluşturur. Bu tıkaç ipliksi proteinlerle sağlamlaştırılır. Kan pulcukları kemik iliğinde üretilirler. Çok küçük ve çekirdeksiz hücrelerdir.

  Kan Pulcukları (Trombositler) :
  Kandaki en küçük ve renksiz kan hücrelerine kan pulcukları denir. (1 mm3 kanda 300 – 400 bin tane bulunur). (Gerçek kan hücreleri değillerdir).
  • Kan pulcukları, kanın pıhtılaşmasını sağlar, pıhtılaşma için gerekli olan proteinleri üretir. (Pıhtılaşan kan damarı tıkar ve kan kaybını önler).
  • Kan pulcukları, kemiklerdeki kırmızı kemik iliğinde üretilir. (Alyuvarlar üretilirken dev hücrelerin bölünmesi sonucu oluşan atıklardan kan pulcukları üretilir).
  • Kan pulcuklarının ömürleri kısadır (Birkaç saat yaşarlar).
  • Kan pulcuklarında çekirdek bulunmaz.
   


Sayfayı Paylaş