Kan Pulcukları Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 19 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kan Pulcukları Hakkında Bilgi

  Gerçek hücreler değildir, renksiz ve çekirdeksiz olup, kemik iliğinin büyük hücrelerden kopan parçacıklarıdır. Kanın pıhtılaşması için gerekli olan özel bir protein oluştururlar.

  Kan pulcuklarının görevi kanamayı durdurarak vücudun kan kaybetmesini önlemektir. Bunu da kanayan yerdeki kanı pıhtılaştırarak sağlar. Kan damarlarının zedelenmesi, kopması, kesilmesi ve yaralanması hâlinde damar duvarları kasılır, kan pulcukları damarın yaralanan kısmında bir tıkaç oluşturur. Bu tıkaç ipliksi proteinlerle sağlamlaştırılır. Kan pulcukları kemik iliğinde üretilirler. Çok küçük ve çekirdeksiz hücrelerdir.

  Kan Pulcukları (Trombositler) :
  Kandaki en küçük ve renksiz kan hücrelerine kan pulcukları denir. (1 mm3 kanda 300 – 400 bin tane bulunur). (Gerçek kan hücreleri değillerdir).
  • Kan pulcukları, kanın pıhtılaşmasını sağlar, pıhtılaşma için gerekli olan proteinleri üretir. (Pıhtılaşan kan damarı tıkar ve kan kaybını önler).
  • Kan pulcukları, kemiklerdeki kırmızı kemik iliğinde üretilir. (Alyuvarlar üretilirken dev hücrelerin bölünmesi sonucu oluşan atıklardan kan pulcukları üretilir).
  • Kan pulcuklarının ömürleri kısadır (Birkaç saat yaşarlar).
  • Kan pulcuklarında çekirdek bulunmaz.
   


Sayfayı Paylaş