Kan Pıhtılaşması Testi Nasıl Yapılır

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kan Pıhtılaşması Nedir Testi Nasıl Yapılır

  Aşırı kan pıhtılaşması, kan pıhtılarının çok kolay oluşması ya da uygun biçimde çözünmemesi durumudur. Normal koşullarda, kan pıhtıları kan damarı duvarlarındaki küçük kesik ya da çatlakları kapatmak ve kanamayı durdurmak için oluşur. Aşırı kan pıhtılaşması ilaçlarla tedavi edilir. Pıhtı veya pıhtıların büyüklüğü ve yerleşimine bağlı olarak, acil ve/veya rutin tedavi görmeniz gerekebilir.

  Kanamaya eğilimli bir hastaya ilk yaklaşımda ya da genelde herhangi bir cerrahi girişimden önce hastalara uyguladığımız rutin tarayıcı pıhtılaşma testleri protrombin zamanı (PZ), aktive parsiyel tromboplastin zamanı (aPTZ) ve trombin zamanı (TZ)’ dır. Rutinde bunlara trombosit sayımı' nın da eklenmesi kuraldır (bkz otomatik kan sayımı).

  Trombosit Sayımı Toplardamardan ya da parmak ucundan alınan kanda yapılır. Normal değerler - Dolaşımdaki trombosit sayısı kemik iliği hücrelerindeki üretim ve üretilen hücrelerin ömrü arasındaki orana bağlıdır. Normal koşullarda trombositler 8-11 gün yaşar.

  Turnike Testi
  Tansiyon aleti kola takıldıktan sonra büyük ve küçük tansiyonun tam ara değerinde, yani büyük tansiyonu 12, küçük tansiyonu 8 olan kişide kolluk basıncı 10'da kalacak biçimde 5 dakika sabit tutulur. Ardından önkolda küçük kırmızı kanama lekelerinin ortaya çıkıp çıkmadığına bakılır.

  Tromboplastin Zamanı
  Bu test pıhtılaşma sürecinde fibrinin oluşması için gerekli zamanı gösterir ve pıhtılaşma sisteminin değerlendirilmesini sağlar. Daha az kesin ve daha az duyarlı olan pıhtılaşma zamanı yerine artık hemen her zaman tromboplastin zamanı ölçülmektedir.

  Tromboplastin zamanı genellikle saniye olarak ölçülür. Normal değerler, kullanılan etken maddelere göre az çok değişiklik gösterebilir. Bu nedenle laboratuarın test sonucunda normalden sapma sının belirtilir.
   


Sayfayı Paylaş