Kan Grubu Diyeti Nasıl Yapılır

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 28 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kan Grublarına Göre Diyet Nasıl Yapılır

  Kan grubuna göre diyet, insanların kan grupları sağlık ve hastalıklar üzerinde etkili olduğu uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İnsanların kan grupları, kilo almada, kilo vermede etkili bir faktördür. Dolayısı ile beslenerek de kilo vermek mümkün olmakta, bunu başarabilmek için kan grubuna göre diyet yapılmalıdır.

  0 Grubu Diyeti

  0 grubuna dahil olan kişilerin diyet sonucu başarılı olabilmesi için yağ oranı düşük, kimyasal içermeyen beyaz et, balık ve kırmızı et tüketmelidir. Bu kan grubuna sahip kişiler süt ve süt ürünlerine karşı hassastır.

  Ekmek, tahıl ve taneli sebze çeşitleri az tüketildiği takdirde kilo vermeleri daha kolay olur. Buğdayın içinde yer alan glüten adlı madde 0 grubu kişiler için kilo vermeyi güçleştirir. Dolayısı ile buğday ve unu ile hazırlanmış ürünlerden kaçınmak gerekir. 0 kan grubundaki kişilerin çoğunluğunda metabolizma hızı yavaş olur. Bu gruba dahil olan kişilerin diyet listesinde bol deniz ürünleri, karaciğer, ıspanak, kırmızı et ve brokoli gibi besinlerin yer alması gerekir.

  A Grubu Diyeti

  Çağımızda hızlı bir şekilde alışkanlık haline gelen ayaküstü beslenme şekli A grubu da dahil olmak üzere diğer kişiler için de yanlış bir beslenme şeklidir. Ayaküstü atıştırma gibi bir beslenme şekli herkes için sakıncalı olsa da, A grubuna dahil olanlar için daha da sakıncalı. A grubu kişilerinin bu tür beslenme şeklinden kaçınarak protein, tahıl ve sebze ağırlıklı beslenmeleri gerekir. Kan grubu A olan kişilerin mümkün olduğunca doğal beslenmeleri gerekir.

  A grubu kişileri hazırlanan diyeti uyguladığı takdirde kilo vermeyi başarır. A grubunun metabolizması 0 grubunun tam tersi çok hızlı çalışmaktadır. Bu nedenle A grubu kişiler kırmızı et tükettiklerinde rahatsız olarak, enerji kaybı yaşayabilir. Ancak protein içerikli gıdalar ve sebze türleri A grubu için enerji verici besinlerdir. 0 kan grubu için et tam bir enerji kaynağı olmasına rağmen, A grubundakiler için yağ depolayıcıdır. Yine bu grup süt ve süt ürünlerini de sindirmekte güçlük çeker. Süt ve süt ürünlerinde doymuş yağ oranı yüksek olduğundan kilo almaya ve şeker hastalığına yol açabilir. A kan grubundakiler diyet listelerinde süt ürünlerine yer vermemelidir. Bu grup balık yerine tavuk eti, kırmızı eti ise ızgara ya da haşlama olarak tüketmelidir.

  B grubu Diyeti

  B kan grubuna dahil olan kişiler kendilerine uygun görülen diyeti tam anlamı ile uygularsa oldukça sağlıklı bir yaşam sürdürebilir. Bu grupta birçok besine yer verilir. Et ve sebze arasında tam bir denge kurulduğu takdirde her ikisinin de hiçbir sakıncası olmaz. B kan grubundakiler, mercimek, buğday, susam ve fındık gibi gıdalardan kaçınmalıdır. Bu tür gıdalar çok çabuk kilo almaya yol açabilir.

  B kan gurubundakilerin kilo vermeleri oldukça kolaydır. Bu grup süt ve süt ürünlerini aşıra kaçmamak kaydı ile tüketebilir. Fazlaya kaçılmadığı takdirde süt ve süt ürünleri B grubu için oldukça yararlıdır. Yeşil yapraklı sebzeler, lahana, patates, mantar bu grup için ideal sebzeler arasındadır.

  AB Grubu Diyeti

  Bu grup beslenme alışkanlıklarında oldukça seçici ve dikkatli olmalıdır. A ve B grubunda sakıncalı olan yiyecekler bu grup için de uygun değildir. AB kan grubu et tüketirken mutlaka ete eşlik eden bir sebze tüketmelidir. Ayrıca sebzeye oranla et miktarı daha az olmalıdır. Balık, süt ve süt ürünleri ve taze sebzeler çabuk kilo vermeyi sağlayabilir. Bu grup tavuk etinden çok hindi eti tüketmelidir.

  Hayvansal besinlerden dolayı vücuda alınan protein sindirim sisteminde sorunlara yol açabilir. Dana ve sığır etinden kaçınarak kuzu, koyun gibi et türleri ile beslenmek daha yararlı olacaktır.
   


Sayfayı Paylaş