Kamerunun Gelenek ve Görenekleri

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 22 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kamerunun Gelenek ve Görenekleri

  Kimlik. Ülkenin adı Portekizce kaşifler tarafından Wouri Nehri için kullanılan terim kaynaklanmaktadır. 1472 civarında Douala modern liman kenti yakınlarındaki Kamerun kıyılarında ulaşan bu kaşifler orada bulunan kerevit çeşitliliği sonra nehir Rio dos Camaroes ("Karidesleri River") adını verdi. Bu isim daha sonra Mount Kamerun ve Rio Muni arasında kıyı alanı uygulandı.

  Kamerun farklı bölgesel, kültürel, dini ve siyasi geleneklerin yanı sıra etnik çeşitliliğine sahiptir. Milletler yetki İngiliz ve Fransız yönetimindeki Ligi ülkenin bölünmesi Dünya Savaşı'ndan sonra Anglofon ve Frankofon bölgeler oluşturdu. İngilizce konuşan bölge Pidgin İngilizce (Wes Kos) ortak dil ve İngilizce okulda öğretilen olduğunu Güneybatı ve Kuzeybatı il oluşur. Eğitim sistemi ve yasal uygulamalara İngiltere'nin bu kaynaklanıyor. Fransızca konuşulan bölge Fransız ortak dil, kalan sekiz ilde oluşur, Fransız okul sistemi kullanılır ve hukuk sistemi Avrupa kıtasının yasal hukukuna dayanmaktadır. Bu bölge sayı ve güç egemendir. Iki bölge arasındaki gerginlik 1990 yılında çok partili siyasi sistemin giriş sonra artmıştır.

  İngilizce konuşulan bölgenin kültürel iki bölgeye ayrılmaktadır. Kuzeybatı Eyaleti Grassfields halkları yaklaşık yüz şefliklerinden ilahi bir kral (fon) tarafından yönetilen her oluşur. Bu Kom gibi bazı gruplar, anasoylu olmasına rağmen bu şefliklerinden çoğu babasoycu veya çift soy akrabalık sistemleri var. Bu zenginlik ve eğitim göre değişir ancak eşliliği ve doğurganlık, önemli kültürel değerlerdir. Grassfielders sosyal organizasyon ve kültür yakından Batı il Fransızca konuşulan Bamileke halkların bu ilişkilidir. Bamileke gibi Grassfielders genellikle merkezi hükümete muhalefet vardır.

  Southwest ilin halkları yönetim ve toplumsal örgütlenme daha az hiyerarşik sistemleri vardı. İngiliz tayin emri şefleri sömürge yönetiminden yardım için, ve birçok durumda nüfus sömürgecilik sonrası dönemde bu şeflerinin arkasında yer aldılar. Southwest ilin halkları Kamerun Dağı eteklerinde boyunca canlı Bakweri içerir. Kadın ve erkek rolleri ile köy ve Bush arasında ayrım ruhu ortamlarda dernekleri iyileşme ve inisiyasyon Bakweri uygulama ritüelleri.

  Fransızca konuşulan bölgede, büyük ölçüde Müslüman kuzeyinde büyük ölçüde Hıristiyan ve animist güneyden kültürel farklıdır. Adamoua, Kuzey ve Extreme Kuzey: Kuzey bölgesi üç ilde bulunmaktadır. Cihat 1804 yılında İslami bir din adamı tarafından yönetilen bu yana, kuzey bölgesinde kültürel Fulani hakim olmuştur. Kentsel Fulani İslam'ın Sünni dalında din adamları olarak ünlüdür. En Fulani sığır çobanları vardır. Önemli bir alt grubu da sığır sürüleri büyüklüğü ile dikkat çeken ve Bororo'en vardır. Onların Hausa arkadaşları ile, sığır içeren uzun mesafeli ticaret meşgul. Diğer kuzey etnik gruplar Mandara, Kokoto ve Arap Choa içerir. Başlıca ürünler pamuk ve darı yer alıyor.

  Güney halklarının çoğu Hıristiyan ya da geleneksel, animist dini uygulamalar meşgul. Merkezi, Güney ve Doğu illerinde yoğun tropikal yağmur ormanları ile karakterizedir. Merkezi ve Güney kültürel Beti Ewondo dahil halklar, Eton ve Bulu hakim olup, dil ve kültürel Gabon Fang ile ilgilidir. Onlar babasoycu olup, kendi tüketimi için kök bitkiler ve fıstık büyür ve bir nakit ürün olarak kakao büyür. Ewondo erken Katolik dönüştürür edildi. Mevcut başkan Bulu ve birçok ünlü yazar Beti vardır. Doğu'da Halk sosyal örgütlenme görece eşitlikçi formları ile Maka ve Gbaya, hem de
   


Sayfayı Paylaş