Kamçılıların Neden Olduğu Hastalıklar

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 8 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kamçılıların Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir

  Tek hücreli yapıda olup vücudun ön tarafında bir ya da birkaç kamçı bulundurur. Bu kamçı hücrenin hareketini sağlar. Tatlı sularda yaşar. Bazıları kloroplast bulundurduğu için ototoftur. Bunların en tanınmış örneği Öglena’dır. Öglena; kloroplast taşıdığı için fotosentez yapar. Ancak ışık olmadığı zaman heterotrof olarak da beslenir. Bu nedenle hem bitkilere hem hayvanlara benzerlik gösterir. Besin kofulu ve kontraktil kofulları vardır. Çoğalmaları ikiye bölünme şeklinde olur. Tamamen heterotrof beslenen kamçılıların en tipik örneği tripanosomadır. Bu tür kamçılılar parazittir. Omurgalı hayvanların kanında yaşar ve hastalıklara neden olur.

  Kamçılılar, bir hücreli hayvanlara ait bir sınıf. Özgür, asalak ya da çürükçül olarak yaşarlar.

  Özgür olanlarda klorofil taşıyan kromatoforlar bulunur. Bu nedenle bitkilerle hayvanlar arasında bir geçit olarak değerlendirilirler. Yarısı küre ya da uzun biçimli vücutlarının ön ucunda 1-4 arasında kamçı bulunur. Çoğunlukla uzunlamasına ikiye bölünerek ürerler. Bazılarındaysa eşeyli üreme görülür. Kamçılılar sınıfı 9 takıma ayrılır.

  Bazı kamçılılar insanlarda hastalıklara neden olurlar. Örneğin; Trypanasoma gambiense uyku hastalığının, Leishmania donovani Kalaazar'a (kara hummaya), Leishmania tropica ise şark çıbanının nedeni olan parazitlerdir.
   


Sayfayı Paylaş