Kalvus (Altolamprologus calvus)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 14 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kalvus (Altolamprologus calvus)
  Tanganyika türleri içerisinde en enteresan vücut formuna sahip balıklardan biridir. Bence etkileyici görünümünü, renginden ziyade enteresan vücut formuna, gergin ve gösterişli yüzgeçlerine borçludur.

  Ülkemizde uzun yıllardır tanınmasına rağmen piyasada yaygınlaşması zaman almıştır. Belki bu gecikmenin bir nedeni de pek çok türde olduğu gibi hobicilerin gerçekçi olmayan zorluklarla korkutulmasıdır. Elbette Tanganyika özelliklerine en uygun su koşullarının yaratılması yararlıdır (daha canlı renkler, üretim ...) ancak Kalvuslar özel hazırlıklara gereksinim duymaksızın kolaylıkla yaşatılabilirler.

  Ağız yapısı yutmaya uygundur. Yavru balıkları yakalamakta ustadır. Ancak yem paylaşımında diğer türlerin arasında ezik kalabilir. Dibe batan granül yemleri severler.

  Üretimleri diğer Lamprologus'lara benzer. Dişi balık yumurtalarını korunaklı bir yere dizer ve korur. Bu süre içerisinde yem yemek için bile oradan uzaklaşmaz. Bu davranışı desteklercesine erkek balık akvaryuma atılan yemleri dişinin uzanabileceği yakınlıktaki yerlere tükürür. Kendi balıklarımda bu olayı ilk gördüğümde şans eseri gerçekleştiğini düşünmüştüm ancak yemi uzak bir yere attıkça erkeğin taşıyıp dişiye getirmesi gerçekten ilginç.

  Üreme dönemlerinde simsiyah görünümlerini kısa sürede neredeyse beyaza ve hemen ardından tekrar siyaha çevirebilirler. Kur yaparken yüzgeçleri tamamen açılır ve inanılmaz güzellikte bir görünüme sahip olurlar.

  Akvaryumunda balıkların çılgınca yem tüketmesi veya rengarenk görünüm gibi beklentisi olmayan bir hobici bu balıklardan büyük zevk alabilir. Diğer Lamprologuslarla yapılacak karmalarla Tanganyika Gölü'nün havası yakalanabilir.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş