Kalp Kapakçığı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 16 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kalp Kapakçığı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
  kalp kapakçığı ilaçları, kalp kapakçığı ilaç tedavisi

  Kan sulandırıcı ilaçlar yeni kalp kapakçığınızın üzerinde kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılır. Antibiyotikler de kapakçığın enfekte olmasını önlemek içindir. Bu ilaçları tam olarak ve aksatmadan doktorunuzun söylediği sekilde almanız hayati önem taşır.

  KAN SULANDIRICI İLAÇLAR:
  Kalp kapakçığı değişen hastalar Kumadin denilen ve kanı sulandıran bir ilaç almak zorundadırlar. Bu ilaç kapakçığınızın üzerinde kanın pıhtılaşmasını önler. Takılan kapakçığın cinsine göre bu ilacı ya birkaç hafta boyunca ya da hayatınız boyunca almanız gerekebilir. Bu ilacı alan hastaların kanın sulanma derecesini ölçen ve INR denilen bir tetkiki düzenli aralıklarla yaptırmaları gerekir. Eğer mümkünse üzerinizde bu ilacı aldığınızı açıkça belli eden bir kart veya belge taşımanız da çok yararlı olur.

  KAN SULANDIRICI İLAÇLARIN RİSKLERİ:
  Uzun süreli kan sulandırıcı ilaçların alınmasının bazı riskleri vardır:
  Aşırı kanama
  Hamile kadınlar tarafıdan alındığında bebklerde doğumsal bozukluklar
  Alkol ve bazı diğer yiyecekler de kan sulandırıcı ilaçların etkisini artırır veya azaltır. Bu konularda doktorunuza danışınız.

  ANTİBİYOTİKLER:
  Kalp kapakçık ameliyatı olan hastaların herhangi bir diş ve ağız bakımı tedavisi sırasında (diş temizlenmesi dahil) antibiyotik almaları gerekir. Bu ilaçlar diş tedavisi sırasında kana karışan bakterilerin yeni kalp kapakçığınızı enfekte etmesini önler. Bütün doktorlarınıza ve özellikle de diş hekiminize kalp kapakçık ameliyatı olduğunuzu israrla işaret ediniz.
   


Sayfayı Paylaş