Kalıcı makyaj

Konusu 'Makyaj' forumundadır ve ElMiRa tarafından 15 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. ElMiRa Well-Known Member


  KALICI MAKYAJ

  Kalıcı makyaj veya daha doğru ismiyle "mikro-pigment uygulaması" mikro steril ve tek kullanımlık bir iğne ile doğal ve mineral renklerin deri yüzeyinin hemen altına aşılanması işlemidir. Bu alerjik olmayan renkler özellikle yüz ve vücut kullanımı için tasarlanmış olup katkı ve koku maddesi içermez.

  Kalıcı makyajın dövme ile karıştırılmaması gerekir ama aynı şekilde uzun yıllar ciltte kalarak doğal görünümünü korur.
  Daha çok kozmetik-dövme sayılabilecek bu işlem sayesinde kaş göz çizgisi veya dudaklarda doğal cilt renginizle uyumlu etkiler yaratılabileceği gibi bazı ufak kusurlar kapatılabilir veya şekil bozuklukları giderilebilir. Böylece daha düzgün bakımlı ve genç bir görünüm kazanmak işten bile değildir!

  Bu uygulamayı mankenler aktörler aktrisler ve gösteri işinde çalışan bir çok ünlü görünümlerini belirginleştirmek için kullanmıştır. Elde edilen estetik değerin dışında; bu yöntemle stres zaman ve para anlamında kazanılanlar göz önüne alındığında bu yönteme neden "geleceğin makyajı" adının verildiği oldukça açık!

  Kalıcı makyaj nasıl yapılır?

  Çoğu kişi uygulama anını hafif bir batma hissi olarak tarif eder. Kişinin ağrı duyarlılığı ve uygulayıcının el hafifliğine göre farklılıklar gösterecek minimum bir rahatsızlık söz konusudur. Bölgede oluşabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek ve bölgeyi uyuşturmak için yüzeysel anestezi ve yağlar kullanılabileceği gibi bir doktor ya da dişçi gözetiminde lokal anestezi de yapılabilir. İşlemin uzunluğu kişinin hassasiyetine cilt nemine yoğunluğuna elastikiyetine ve cildin genel durumuna göre değişebilir. Ortalama süre 2-3 saat kadardır.

  Bir set mikro steril iğne kalıcı renk karışımına batırılarak kişinin istekleri doğrultusunda cilde uygulanır. Taze renk iğneler vasıtasıyla cildin üst tabakasına zerk edilir. Dövme uygulamasının aksine[ cilt hafifçe kaldırılarak renk uygulandığından daha ağrısız gerçekleşir. Yine aynı nedenle ciltteki travma da çok daha çabuk iyileşir. Uygulama sonrasında çoğu kişi normal hayata derhal devam edebilir.

  Uygulamanın tam anlamıyla kalıcı olması bazı şeylere dikkat edilmesini gerektirir. Güneşin UV ışınlarına fazla maruz kalmak ya da solaryum seansları cildin fazla kuru olması bazı uyuşturucular ve sigara kalıcılığı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Alfa- hidroksi retin-a ve glikolik asit kalıcı makyaj uygulanan bölgelerden uzak tutulması gereken maddelerdir. Aksi halde etki azalabileceğinden belli sürelerde ekstra bakım gerekebilir. Göz kapaklarına güneş korumalı krem kullanmak eye-liner uygulanmış gözlerde güneş gözlüğü takmak dudaklara koruyucu sürmek gibi bazı önlemler makyajın kalıcılığını artıracaktır.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 20 Eylül 2015

Sayfayı Paylaş