Kalça Kireçlenmesi Tedavisi, Nasıl Önlenir, Nasıl Giderilir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 2 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kalça Kireçlenmesi Tedavisi, Nasıl Önlenir, Nasıl Giderilir
  Osteoartritin erken devrelerinde iseniz cerrahi olmayan tedaviler hastalığınızın ilerlemesini yavaşlatabilir.

  Kalçanızı fazla kullanmaktan kaçınınız.
  Düzenli fizik aktivite yapınız. Özellikle yüzme, su aerobiği, salon bisikleti adele kuvvetini korur ve eklem hareket açıklığının korunmasına yardımcı olur.
  Anti-romatizmal, anti-enflamatuar ilaçlar kulanılabilir.
  Geceleri yeterli derecede uyunmalıdır.
  Fazla kilolar varsa erilmelidir
  Baston kullanımı önerilir.

  Cerrahi Tedavi
  Erken yaşta gelişen osteoartrit gerçekten cerrahi açıdan zor bir problemdir. Erken dönemlerde kalça artroskopisi hastalığın gelişimini yavaşlatabilir. Kalça artroskopisi dünyada çok az merkezde yapılmakta olup halen gelişme aşamasındadır ve sınırlı müdahale imkanına sahiptir.

  Protez öncesi cerrahilerden biri de osteotomilerdir. Osteotomi femur kemiğinin başının veya boynunun kesilerek yeniden yönlendirilmesidir. Bu yöntemle kalça eklemine binen yükler yeniden düzenlenmekte ve/veya eklemin sağlam yüzeyleri yük taşıyan bölgelere getirilmektedir. Bu yöntem total kalça protezlerindeki ilerlemeler nedeni ile popüleritesi azalmakla birlikte bazı vakalarda eşsiz olanaklar sağlayabilmektedir.

  Kalça ekleminin femur başı bölümündeki küçük kıkırdak boşluklarında (özelllikle travmatik olanları) osteoatritin başlangıç dönemlerinde yapılan kıkırdak nakilleri kalça protezi gereksinimini ileri yaşlara erteleyebilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş