Kakule Nasıl Kullanılır

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kakule Kullanımı

  Kakule Hindistan'da ve Asya'nın sıcak bölgelerinde yetişir. Meyvesi 1-2 cm boyunda bir kapsüldür. İçinde birbiri üzerine oturan siyah, prizmatik tohumları vardır. Meyveler tamamen olgunlaşmadan toplanır. İçeriğinde sineol, terpineol ve asetat vardır.

  Kakule iştah açar. Hafızayı güçlendirici özelliği vardır. Baş ağrısını geçirir. Cinsel gücü arttırır. Vücuda rahatlık verir. Ağız kokusunu giderir. Vücuda ferahlık verir. Sindirim sistemini uyarır. Tükürük akışını hızlandırır. Sindirim işlemini kolaylaştırır. Mide rahatsızlıklarını ve gazları giderir. Tadı ve kokusu ile bulantı ve kusmaya karşı da faydalıdır.

  Tam olgunlaşmadan toplanan meyveleri olgunlaşması için bekletilip iyice olgunlaştıktan sonra güneşte kurutulur ve tohumları alınır. Tohumları bütün olarak yutulabileceği gibi parçalanıp kaynatılarak da içilebilir ya da baharat olarak kullanılır. Kakulenin sahip olduğu hoş kokusunun ve uçucu yağın kaybolmaması için tohumlar bütün olarak alınmalı ve kullanılacağı zaman öğütülmelidir.turkeyarena Hem tedavi amacıyla hem de baharat olarak kullanılabilen kakulenin, özellikle kahveye katılarak tüketimi yaygındır. Günde iki kez 1'er gram kadar yutulabilir. Kaynatılıp içilecekse, 1 lt. suya 50 gram kadar toz ekleyip kaynatılır ve günde 3 bardak içilir.
   


Sayfayı Paylaş