Kakaonun Faydaları Nelerdir

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kakaonun Yararları Nelerdir

  İçinde, güçlü kakao antioksidanları (kakao yağı sayesinde), karbonhidratlar (nişasta ve çeşitli şekerler sayesinde), yüksek miktarda bitkisel protein, potasyum ve magnezyum; az miktarda kalsiyum ve tuz; demir zerreleri; A vitamini, B1 (tiamin) vitamini, B2 (riboflavin), D, ve E; ve kafein bulunur. Bunların pek çoğu çikolatayı sağlık açısından faydalı kılan besleyici maddelerdir. Miktar olarak küçük olmasına rağmen büyük bir enerji kaynağıdır.

  Kakao iştah açıcıdır. Kalbi kuvvetlendirir. Uyarıcı ve kuvvet vericidir. Böbrek hastalıklarında faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürür. Bağırsak ve idrar yolu spazmlarını çözer. Vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını sağlar. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Fazla içildiği takdirde çarpıntı ve baş ağrısı yapar. Kakao yaşlanma karşıtı antioksidanlar bakımından zengindir.

  Kakao, kahve gibi içecek olarak kullanılmasının yanında, özellikle çikolata ve pasta yapımında katkı maddesi olarak kullanılır.turkeyarena Ayrıca, kakaodan kakao yağı elde edilir. Kakao yağı cilt bakımında ve kozmetik sanayinde kullanılır.

  Kakao tozundan 1-2 kahve kaşığı bardağa konur ve üzerine 200-300 ml kaynatılmış su ilave edilir, buna sütte katılabilir.
   


Sayfayı Paylaş