Kakao ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kakao ve Faydaları
  Kakao: İkiçenekliler sınıfının sterculiaceae familyasından, vatanı tropik Amerika olan bir ağacın meyvesidir. Kakao ağacı 4-10 metre boyundadır. Yaprakları derimsidir. Çiçekleri her mevsimde açar. Meyvelerinin içinde kestane büyüklüğünde tohumları vardır. Tohumlarının içeriğinde teobromin denilen alkoloid vardır. Bu madde uyarıcıdır. Tohumlarından kakao yağı çıkarılır. Kozmetik sanayiide ve eczacılıkta fitil yapmakta kulanılır. Tohumlarının yağı alındıktan sonra elde edilen kakao tozuna çikolata denir.

  Yetiştiği Yerler: Vatanı orta Amerika iken zamanla önce güney Amerika sonra batı Afrika ve nihayet günümüzde hemen hemen tüm tropikal ülkelerde yetiştirmektedir. Türkiye’de ancak seralarda yetiştirilebilir, bu nedenle ekonomik değildir.

  Bilinen Bileşimi: İçinde, güçlü kakao antioksidanları (kakao yağı sayesinde), karbonhidratlar (nişasta ve çeşitli şekerler sayesinde), yüksek miktarda bitkisel protein, potasyum ve magnezyum; az miktarda kalsiyum ve tuz; demir zerreleri; A vitamini, B1 (tiamin) vitamini, B2 (riboflavin), D, ve E; ve kafein bulunur.turkeyarena.com Bunların pek çoğu çikolatayı sağlık açısından faydalı kılan besleyici maddelerdir. Miktar olarak küçük olmasına rağmen büyük bir enerji kaynağıdır.

  Kullanım Alanları: Tohumlarının terkibinde “Teobromin” denilen alkaloid vardır. Bu madde uyarıcıdır. Tohumlarından Kakaoyağı (Oleum cacao) çıkarılır. Kozmetik sanayiinde ve eczacılıkta fitil (süpozituvar) yapmakta kullanılır. Tohumlarının yağı alındıktan sonra elde edilen Kakao tozundan çikolata yapılır.

  Kakaonun Faydaları
  • İştah açıcıdır.
  • Kalbi kuvvetlendirir.
  • Uyarıcı ve kuvvet vericidir.
  • Böbrek hastalıklarında faydalıdır.
  • Hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürür.
  • Bağırsak ve idrar yolu spazmlarını çözer.
  • Vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını sağlar.
  • Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur.
  • Fazla içildiği takdirde çarpıntı ve baş ağrısı yapar.
  • Kakao yaşlanma karşıtı antioksidanlar bakımından zengindir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kakao Nasıl Kullanılır? Kakao, kahve gibi içecek olarak kullanılmasının yanında, özellikle çikolata ve pasta yapımında katkı maddesi olarak kullanılır. Ayrıca, kakaodan kakao yağı elde edilir. Kakao yağı cilt bakımında ve kozmetik sanayinde kullanılır.

  Çay: Kakao tozundan 1-2 kahve kaşığı bardağa konur ve üzerine 200-300 ml kaynatılmış su ilave edilir, buna sütte katılabilir.

  Uyarı: Kakao fazla kullanıldığında, uyarıcı etkisi nedeniyle çarpıntı, baş ağrısı, terleme, titreme, depresyon, bağımlılık gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

  Kakao Yağının Faydaları: Kakao yağı, güneşin zararlı etkilerini azaltan güneş yağı etkisi ile cilt koruyucu olarak faydalıdır. Ayrıca, göğüs ucundaki çatlak ve yaraları yumuşatmakta ve basur şikâyetlerini azaltmakta etkilidir.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş