Kahverengi Alglerin Kullanım Alanları

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 17 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kahverengi Alglerin Kullanım Alanları Nedir

  Kahverengi algler ya da esmer su yosunları, 30 metreye ulaşabilen boylarıyla, en iri yapılı alglerdir. Ancak tropik denizlerde bulunan türlerinden bazıları, mikroskobik boylarda da olabilir. Neredeyse tamamı denizeldir. Kayalık sahillerde, sıklıkla soğuk ve ılıman sularda yaşarlar. Tropik bölgelerde yaşayan kahverengi alg sayısı azdır. Yaşam döngülerinde, eşeyli ve eşeysiz üremenin birbirini takip ettiği bir "döl almaşı" görülür.

  Fotosentez yapan kara bitkilerinde bulunan klorofil -a'ya ek olarak "klorofil -c", kloroplasta ek olarak da "fukoksantin" pigmentini taşırlar. Kendilerine özgü olan renkleri, fukoksantin pigmenti tarafından oluşturulur. Bitkilerden bir diğer önemli fark, kahverengi alglerin fotosentez ürünlerinin nişasta olarak değil, manitol (manik asit alkolü), laminarin (bir polisakkarit), algin (musilajlı bir madde) ve yağ olarak depolanmasıdır. Kök, gövde ve yaprak gibi yapıların oluşumuna ek olarak, ileri yapılı bazı türlerde meristem benzeri dokulaşma ve özelleşmiş bazı hücreler görülür.

  Birçok deniz canlısına besin ve yumurtaları için korunak sağlarlar. Besin değeri açısından zengin olmaları nedeniyle, besin endüstrisinde de kullanılırlar.

  Kahverengi algler ya da Phaeophyta; çok hücreli alglerin büyük kısmını oluşturan Protista şubesidir.

  Klorofil a, c ve fukoksantin pigmenti taşıyan, denizel çok hücrelilerdir. Fotosentez sonucu oluşan karbonhidratlarını "laminarin" şeklinde depolarlar. büyük deniz alglerinde belirgin hücre farklılaşmaları görülür ancak, yaprak, kök, gövde gibi oluşumlar taşımazlar. Hareketli hücreleri iki kamçı taşır. Yaklaşık 1.500 kadar türü bilinmektedir.
   


Sayfayı Paylaş