kahve lekesi nasıl çıkar

Konusu 'Pratik Bilgiler' forumundadır ve Nysa tarafından 1 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  kahve lekesi nasıl çıkar
  Giysideki kahve lekesi nasıl çıkar
  Halıdaki kahve lekesi nasıl çıkar
  Mobilyadaki kahve lekesi nasıl çıkar

  Giysideki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar
  Giysinin üzerine kahve dökülmesi çok kolaydır, fakat kahve lekesini çıkarması o kadar kolay değildir.

  Kahve lekesi çıkarılırken etkili olabilen bir uygulama:
  * Müdahelede bulunmadan önce kahve lekesi olan kumaşı alın ve tersine çevirin. İçeriden, yani lekenin arkasından, lekenin üzerinde soğuk su gezdirin. Bu müdahele, kahve lekesini gevşetebilir.
  * Sonra lekelenmiş bölgeye ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan uygulayın ve yaklaşık yedi-sekiz dakika veya eğer lekenin olmasının üzerinden uzun bir süre geçmişse yarım saat kadar bu şekilde bırakın.
  * Kahve lekesinin çıkarılması için bir sonraki aşama; deterjanı tamamen duruladığınızdan emin olduktan sonra kumaşı yaklaşık yirmi dakika ılık su içinde bekletmektir.
  * Daha sonra, giysileri normal şekilde yıkayın; kurutmak için kurutma makinesini kullanmayın.

  Halidan yada koltuktan kahve lekesi nasıl çıkar
  Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?
  * Önce, temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya bez parçasıyla tamponlayarak (ovalamadan bastırarak) bütün sıvıyı kağıt havlu veya beze gelmeyinceye kadar emdirin.
  * Bir bardak suyla biraz deterjanı (ağartıcı ve alkali içermeyen) karıştırın. Su sıcak değil, ılık olmalıdır. Yaklaşık olarak otuz saniye böyle bırakın ve sonra sıvıyı bir bezle veya kâğıt havluyla emdirin.
  * Bu bez veya kağıt havluyu halı üzerinde basınçla tamponlayın ve bezin kahve lekesini emmesini sağlayın. İşlem sırasında kullanılacak bez, renk vermemesi için kesinlikle renkli olmamalıdır.
  * Daha sonra mümkün olan en az temiz ve ılık su ile halıyı duruladıktan sonra kalan nemi kuru ve temiz bir beyaz bez veya kağıt havlu yardımıyla tamponlayarak alın.

  * Eğer kahve lekesi yukarıdaki işlemlerden sonra halıdan veya koltuktan çıkmazsa, su bardağına yaklaşık beşte iki oranında sirke koyun ve bardağın kalan kısmını suyla doldurun.
  * Hazırladığınız sıvıyı, emdirdiğiniz temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya bez parçasıyla tamponlayarak halıya uygulayın.
  * Daha sonra mümkün olan en az temiz ve ılık su ile halıyı duruladıktan sonra kalan nemi, kuru ve temiz bir beyaz bez veya kağıt havlu yardımıyla tamponlayarak alın.
   


Sayfayı Paylaş