Kafur Ne İşe Yarar, Kafurun Zararları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kafur Neye İyi Gelir

  50 metreye kadar yükselebilen ve kışın yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Anavatanı Uzakdoğu Asya ülkeleri olan Kafur Ağacının, odunu su buharında damıtılarak renksiz ve şeffaf bir yağ olan kafur yağı elde edilir. Kokusu keskin, tadı yakıcı ve acıdır.

  Öksürüğü keser. Ateş düşürücüdür. Beyni ve sinirleri uyarır. Kalp yetersizliğini giderir. Solunum sistemini uyarır. Bronşların ifrazatını arttırır. Kan dolaşımını kuvvetlendirir. Romatizma, morarma, burkulma ve kas ağrısı şikayetlerini azaltır. İspirto ile karıştırılmış kafur ağrıları ve saçtaki kepeklenmeyi keser. Başta bronşit olmak üzere akciğer hastalıklarında ve soğuk algınlığında faydalıdır. Ateşli hastalıklarda, uyuşturucu maddelerde zehirlenmelerde ve gece terlemelerinde de kullanılır.

  Dahilen ya da haricen kullanılabilir. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkileri için haricen kullanılır. İspirto ile karıştırılarak saçtaki kepeklenmelere karşı kullanılabilir.

  Uyarı: Kafur yağı veya saf kafur sade olarak kulanmaz, şayet kulanılırsa yakıcı ve iltihab yapıcı özelikleri vardır. Fazla kullanımında şuur kaybı, dengesiz hareketler, tansiyon, titreme, bulantı, kusma, sara, üşüme, korku ve kulak çınlaması gibi etkilere neden olabileceği için fazla kullanılması tavsiye edilmez.
   


Sayfayı Paylaş