Kafkasya Cephesi Hakkında Bilgi

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 15 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kafkasya Cephesi
  * Osmanlı Devleti’nin savaştığı ilk cephedir (22 Aralık 1914).

  * Bu cephede Osmanlı Devleti, Ruslar ve onları destekleyen Ermeniler’le savaştı.

  * Cephe Almanların isteği üzerine açıldı.

  Cephenin açılma nedeni
  Almanya’nın Bakü petrollerini ele geçirmek istemesi; Enver Paşa’nın Orta Asya Türkleri’ni Osmanlı Devleti çatısı altında toplamak istemesi (Pantürkizm düşüncesi); Avusturya’nın Rusya ve İngiltere karşısında rahatlamak istemesi.

  * Savaşı, kış şartlarının ağır olmasından dolayı Osmanlı Devleti kaybetti.

  Sonuçları
  Ruslar, Muş, Bitlis, Trabzon, Erzurum ve Erzincan’ı ele geçirdiler; İtilaf Devletleri Çanakkale’yi geçemediler ve Rusya’ya yardım gönderemediler. Bunun sonucunda Rusya’da ihtilal çıktı ve Rusya savaştan çekilmek zorunda kaldı (Brest-Litowsk Antlaşmasını imzalayıp savaştan çekildi/3 Mart 1918). Bu ant. İle Berlin ant. İle kaybettiğimiz Kars, Ardahan, Batum Rusya’dan Osmanlı Devletine geçmiştir.

  NOT: Daha sonra bu cepheye komutan olarak atanan M. Kemal, Rus ilerleyişini durdurdu, Muş ve Bitlis’i geri aldı.

  NOT: Anadolu’da yaşayan Osmanlı vatandaşı Ermeniler, İngilizler ve Ruslar tarafından ayrı bir devlet kurma vaadiyle Osmanlı’ya karşı kışkırtılmışlardır. Kafkasya cephesinde Türk ordusuna karşı Rusya’nın yanında yer almışlar ve bilge halkına zarar vermişlerdir. Osmanlı Devleti bu isyanlar üzerine 27 Mayıs 1915 tarihinde Sevk ve İskân Kanunu’nu (Tehcir Yasası) çıkarmışlardır.turkeyarena.net Bu kanunla bazı Ermeniler, Suriye ve Irak’ın kuzeyine tehcir (göç) ettirilmişlerdir. Tehcir sırasında, bazı Ermeniler, salgın hastalıklar, göç esnasında yapılan hırsızlıklar vs. sebeplerle hayatlarını kaybettiler.
   


 2. stormahmet Well-Known Member

  aradığım bilgiler teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş