Kafatası Kırığı Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 18 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kafatası Kırığı
  Kafatası kırığı ne ölçüde ciddidir?
  Kafatası yaralanmaları ciddi olmakla beraber vakaların büyük çoğunluğu iyileşmektedir. Eğer kırılmada beyinde bir sakatlanma olmamışsa ve kemikler beyin üzerinde bir baskı yapmamaktaysa, vakaların çoğunluğunda iyileşme görülecektir. Kafatası kırılmalarının büyük çoğunluğu değişiklik meydana getirmeyen çizgisel kırıklar olmaktadır; bunlar fazlasıyla ciddi sayılmamaktadır. Kafa yaralarında önemli olan, beyine ne olduğudur. Bundan dolayıdır ki baş yaralanmalarında kafatasında kırık olmadan durumun vahim ve uzun bir kafatası kırığının önemsiz olabileceği, görülmektedir.

  Kafatası kırıklıklarından iyileşme şansları nedir?
  Eğer bir kırıktan meydana gelen kemik parçasının baskı yapması, deride bir çatlak, beyin maddesinin zedelenmesi veya beyinde bir kanama meydana gelmemişse iyileşme şansı çok fazladır.

  Kafatası kırık ve çatlakları için ne yapılmaktadır?
  Eğer ciddi beyin zedelenmesi meydana gelmemişse, tedavi araza göre yapılır. Hasta yatakta istirahat ettirilir ve kendisine müsekkin; baştaki ağrıyı dindirmek için analejezik ilaçlar verilir. Eğer beyine baskı yapan bir kırık kemik parçası varsa veya beyinde bir, kanama meydana gelmişse, bu durumların cerrahi müdahale yoluyla tedavisine gidilir.
   


Sayfayı Paylaş