Kadir Gecesinin Feyzi

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kadir Gecesinin Feyzi İçinde "Leyletül Kadr"

  Bu geceyi diğer gecelerden ayıran bir çok özellikler vardır. Bunlardan en önemlisi; insanlık tarihinin ufkunu açan Kur'an-ı Kerim'in, Kadir gecesinde indirilmeye başlanmasıdır. Bu sebepledir ki; Kadir gecesinde yapılan ibadetler, içinde Kadir gecesi bulunmayan, bin aylık ibadetten daha hayırlıdır.

  Kadir gecesinin fazileti, üstünlüğü (bin aydan daha faziletli, kıymetli, hayırlı olduğu), bizzat Allahü teâlâ tarafından, Kadir suresinde açıkça bildirilmiştir. Kur'an-ı Kerim'de Cenab-ı Hak, bu mübarek gecenin kıymet ve faziletini şöyle beyan buyurmaktadır:

  Kadir Suresi: "Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar."

  İki Kadir Gecesi arasındaki zaman dilimi içinde meydana gelecek olaylar, verilecek hükümler, rızıklar ve eceller ile bizim için önem taşıyan bütün tesbitler, bu gecede görevli meleklere bildirilmekte ve zamanı geldiğinde melekler tarafından yerine getirilmesi istenmektedir. Bütün hayatımızı kaplayan bu hususların ve her birimizle ilgili programların yapıldığı bu gece, insanlık için elbette önem taşıyacaktır.

  O gecede, yer yüzüne sayısız ve sınırsız melek iner, melekler ve ruh, karşılaştıkları her Müslümana, Allah'ın selâmını verir ve esenlik dilerler.

  Kadir gecesi; her tür tabii afet ve musibetlerden arındırılmış, güvenli ve huzurlu bir gecedir.

  Peygamberimiz (s.a.s) bir hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur: "Kim Kadir gecesinin faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve itaâtle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır."
   


Sayfayı Paylaş