Kadir Gecesi Yapılacak Namaz

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kadir Gecesi Yapılacak Namazlar

  Hz. Aişe (r.a) annemiz Resulullah’ın (s.a.v) şöyle buyurduğunu rivayet eder; Her kim kadir gecesini ihya eder; içinde iki rekât namaz kılar, bu gecede istiğfar ederse, Allah-u Teala kendisini bağışlar. Allah’ın rahmetine dalar, Cebrail (a.s) kendisini kanatları ile sıvazlar. Cebrail (a.s) kanatları ile kimi sıvazlarsa o kişi cennete girer.” (İmam Gazali - Kalplerin Keşfi)

  Aslında bu geceye mahsus bir namaz yoksa da, en az iki rekat, en çok bin rekat, normali olarak da 100 rekat namaz kılınacağı söylenir.

  Ama genel olarak bu gece 4 rekat Kadir Gecesi namazı kılınır.

  Niyet: Kadir gecesi kılınan namazda "niyet ettim Allah rızası için Kadir Gecesi namazını kılmaya" diyerek niyet edilir ve 4 rekat olarak kılınır.

  1.Rekatta: 1 Fatiha; 3 İnna enzelnahü (Kadir Suresi)
  2.Rekatta: 1 Fatiha; 3 İhlası Şerif
  3.Rekatta: 1 Fatiha; 3 İnna enzelnahü (Kadir Suresi)
  4 Rekatta: 1 Fatiha; 3 İhlası Şerif

  Namazdan sonra selam verdikten sonra 1 defa Tekbir getirilir: "Allahü ekber Allahü ekber La ilahe illalahü vallahü ekber Alahü ekber ve lillahil hamd"

  100 defa Elem neşrah leke...
  100 defa İnna enzelnâhü
  100 defa da Resûlullah (s.a.s) Efendimiz'in Hazret-i Aişe (r.a) Validemiz'e öğrettiği şu dua okunup, sonra dua yapılır:

  "Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu anni: Allah'ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet." diye dua et, buyurdu." (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

  Bu duadan sonra şu duayı da edebilirsiniz;

  ''Ey talihsizlerin sığınağı, ey âcizlerin güç kaynağı, ey dertlilerin tabibi ey yolda kalmışların yol göstereni! Ey çaresizler çaresi! ve Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının Sultanı! İçinde bulunduğumuz kadir gecesi hürmetine bizleri affeyle ya Rabbi''

  Mümkünse, kandil gecesi olması sebebiyle bir de Tesbih Namazı kılınır. Tesbih namazının kılınışını aşağıdaki mesajda paylaştım.

  Ayrıca yatsı namazında zammı sure olarak Kadir suresini okumalı.

  Kadr Sûresi (Kadir Suresi)

  Türkçe Okunuşu: Bismillahirrahmanirrahim "İnnâ enzelnâhü fî leyletil kadr (1) Ve mâ edrâke mâ leyletül kadr (2) Leyletül kadri hayrum min elfi şehr (3) Tenezzelül melâiketü ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min külli emr (4) Selâmün hiye hattâ matleıl fecr (5)"

  Türkçe Meali: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla "(1) Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. (2) Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? (3) Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. (4) O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. (5) O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar."

  Kadir gecesinde Kur'ân'a çok yer ayırmalıdır. Bol bol Kur'ân okumalı ve dinlemeli. Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

  Süfyan-ı Sevri: "Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur'ân okuyup sonra dua etmek daha güzeldir." (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313) demiştir.

  Allahu Teala yapılan bütün ibadetlerimizi kabul etsin mübarek gecenin hürmetine ümmeti Muhammedi affetsin, kendine layık kul habibine layık ümmet eylesin, bu gece için verilen müjdelere bizleri de nail eylesin.
   


Sayfayı Paylaş