Kadir Gecesi Okunacak Salavatlar

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 15 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kadir Gecesi Okunması Gereken Salavatlar Nelerdir

  Dileği olan bir kimse ihlaslı kalp ile Resulü Ekrem (s.a.v)'’in üzerine 1000 defa salat ü selam getirirse, Allah onun dileğini yerine getirir.

  Salavât, salât kelimesinin çoğuludur ve genellikle "Allahümme salli…" diye başlar. "Salavat", Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (sas)'i anmak, O'na selam göndermektir.

  Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'(sas)'e salatu selam getirmek için sadece "Allahümme salli ala Muhammed" demek de yeterlidir.

  Bismillahirrahmanirrahim

  "Şüphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin." (Ahzab Suresi, 56)

  Peygamber efendimiz de pek çok hadisinde salavatın önemine değinir. Bunlardan en meşhuru; "Cuma günü bana çokça salavât-ı şerife getirin. Zira ümmetimin salavâtı, cuma günü bana arz olunur. Kimin getirdiği salavât daha çok ise o kimse bana daha çok yakın olur." dur.

  Peygamber efendimizin ismi anılınca, "aleyhisselam" veya "aleyhissalatü vesselam" yahut "sallallahü aleyhi ve sellem" demekle de Peygamber efendimize dua edilmiş, salevat getirilmiş olur.

  Kadir Gecesi ve diğer günlerde getirebileceğiniz çok kıymetli salavatlar:

  • Aleyhisselam.
  Manası: Allahın selamı, onun üzerine olsun.

  • Aleyhissalatu vesselam.
  Manası: Allahın salatu selamı onun üzerine olsun.

  • SallAllahu aleyhi ve sellem.
  Manası: Allahu Teala, Ona salatu selam etsin.

  • Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed.
  Manası: Allahım! (peygamberimiz) Hz.Muhammed'e ve aline (evladu iyaline) rahmet eyle.

  • Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed.
  Manası: Ey Allahım ! Efendimiz, büyüğümüz Muhammed'e, evladu iyaline, ashabına salatu selam eyle.(Rahmet et, selametlik ver.)

  • Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.
  Manası: Ey Allahım ! Efendimiz, büyüğümüz Muhammed'e, evladu iyaline, ashabına salatu selam eyle.(Rahmet et, selametlik ver.)

  • Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed, kema salleyte ala İbrahime ve ala ali ibrahim,. İnneke hamidun mecid.
  Manası: (Ey Allahım, Hz.Muhammed’e ve O'nun âline salat et. Hz. İbrahim (A.S.)'a ve âline salat ettiğin gibi. Şüphe yok ki, sen Hamidsin,(Öğülmüş yalnız sensin) Mecidsin (Şan ve şeref sahibi yanlız sensin)

  • Allahumme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed, kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim, İnneke hamidun mecid.
  Manası: (Ey Allahım, Hz.Muhammed’e ve O'nun âline mübarek eyle. Hz. İbrahim (A.S.)'a ve âline mübarek eylediğin gibi. Şüphe yok ki, sen Hamidsin,(Öğülmüş yalnız sensin) Mecidsin (Şan ve şeref sahibi yanlız sensin)

  • Allahümme salli ala seyyidina muhammedin adede ma fi ılmillahi salaten daimeten bi devami mülkillah.
  Manası: Allah’ım! Efendimiz Muhamed’e Senin ilminde bulunanlar sayısınca ve mülkün devam ettiği sürece salat ve selam eyle.

  • Allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala alihi ve ashabihi ve ezvacihi ve zürriyyetihi ve ehli beytihi adede ma fi ılmike salaten daimeten bi devami mülkik.
  Manası: Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e onun aline, ashabına, zevcelerine, temiz sülalesine ve ehl-i beytine Senin ilminde bulunanlar adedince ve mülkünün devamı süresince salat ve selam eyle.
   


Sayfayı Paylaş