Kadınların Emeklilik Yaşı 2013

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 8 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kadınlarda Emeklilik Yaşı Kaç Oldu 2013

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışan kadınların ortalama 1 çocuk yaptığının tespit edilmesi ile bu kitleyi çocukla barıştırmak ve kadın istihdamının teşvik edilmesi için çalışmalarını hızlandırdı. İlk kez TAKVİM'in duyurduğu 'çalışan annelere erken emeklilik hakkı tanıyan' düzenlemede sona yaklaşıldı. Üzerinde çalışılan düzenlemede, özellikle yurt dışındaki uygulamalar dikkate alınıyor. Düzenleme tamamlandığında Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Çocuk sayısına göre kadınların emeklilik yaşını kademeli olarak aşağı çeken düzenleme ile, çalışan annelerin prim borçlanması yapabileceği çocuk sayısı da 2 ile sınırlı tutulmuyor.

  24 HAFTA DOĞUM İZNİ
  Çalışmayla doğum izni 24 haftaya çıkartılırken; işverene, doğum iznine ayrılan kadının doğumdan sonra işe alınması zorunluluğu getiriliyor. Memur olan annelerin ücretsiz doğum izninde geçen sürelerinin de derece kademe hesaplarına katılması sağlanacak. Annelerin çalışmasını teşvik etmek için, çalışma saatleri de esnekleştiriliyor. Yarı zamanlı, kısmi zamanlı, evden, öğlene kadar çalışma sistemleri getiriliyor.

  DAHA FAZLA AİLE YARDIMI
  Üzerinde çalışılan uygulamaya göre; çok çocuk sahibi kamu personelinin aile yardımı paralarının artırılması da gündeme gelecek. Böylece kadın çalışanlar hem aile yardımında hem de emeklilik süresinde avantajlı konuma gelecek.

  Takvim
   


Sayfayı Paylaş