Kadında Kısırlık Nedenleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 13 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kadında Kısırlık Nedenleri
  Dölyolu Hastalıkları: Dölyolunda ve dölyolu boynunda ilti­hapların yolaçtığı akıntılar, spermleri öldürecek dozda bakteri ta­şıyabilmektedir.

  Dölyatağı Hastalıkları: Dölyatağı bozuklukları, kısırlıktan çok, düşüklere sebep olmaktadır. Dölyatağı iç zarı, döllenmiş yu­murtayı besleyemediğinden plesenta tam oluşamaz. Neticede döl­yatağı duvarına tutunamayan cenin düşük olarak doğar.

  Dölyatağı Boynu Hastalıkları: Dölyatağı boynu, spermaların geçişini denetleyen bir fonksiyona sahiptir. Ayrıca tam yumurtla­ma sırasında sümüksü bir madde salgılayarak spermlerin geçişi­ne kolaylık sağlar. Dölyatağı yolunda iltihaplı bir hastahk veya ur varsa, spermlere giden yol kapanacak ve kısırlığa sebep olacak­tır.

  Dölyatağı Borusu Hastalıkları: Kısırhk olaylarının % 40 ka­darı, dölyatağı borusundaki hastalık sebebiyledir. Döllenme olayı bu borularda gerçekleştigi için oldukça hassas bir yapıya sahip­tirler. İçleri, döllenmiş yumurtayı rahime (dölyatağı) iten hareket­li ve mikroskobik vuruşlu kirpiklerle donatılmıştır. Basit bir ilti­haplanma bu kirpiklerin görevini yapmalarına engel olmakta ve kısırlığa yolaçmaktadır.

  Yumurtalık Hastalıkları: Yumurtalığın yumurta üretebilmesi için başta hipotalamus ve hipofiz olmak üzere hormon üreten bezlerle irtibat halindedir. Hormon yollarından birinin tıkanmış olması, yumurta üretimini durdurmaya ve kadını kısır yapmaya yetebilmektedir. Kısırhk olaylarının % 30'u, yumurtalıklardaki rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır.

  Üreme Organ Bozuklukları: Dölyatağı ve ona bağlı diğer ünitelerde doğuştan gelen bozukluklar da kısırlığın bir başka çe­şididir. Tedâvisi en zor ve belki de imkânsız olan kısırhk, doğuş­tan gelen bu şekil bozukluklarıdır.

  Eşlerde kısırlığa yolaçan sebep ne olursa olsun, mutlaka dok­tora görünmeli; riski fazla olmadığı müddetçe tedaviden kaçma­mahdır. Tedavinin iyi netice vermesi, eşlerin birbirlerine göstere­cekleri yakınlığa ve anlayışa bağlıdır. Eşinden yakın ilgi ve sevgi gören -kadın olsun erkek olsun- tedaviye daha kolay cevap vere­cektir.
   


Sayfayı Paylaş