Kadıköy, İstanbul

Konusu 'İstanbul' forumundadır ve GamZe tarafından 4 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kadıköy
  Kadıköy, çok eski dönemlerden beri seyir ve eğlence yeri olarak önemli bir coğrafi konuma sahiptir. Kuruluş tarihi olarak M.Ö. 675 yılı kabul edilir. Kadıköy’e. Kalkedon ismini verenler Fenikelilerdir. İlçe, çeşitli medeniyetlerin yerleşim alanı olmuştur. Daha sonraki yıllarda, İstanbul Türkler tarafından alınmıştır. Kadıköy, Fatih’in ilk kadısı olan HIDIR Bey’e makam ödeneği karşılığı arpalık olarak verilmiştir. Böylece “Kadıköy” ismi yerleşip günümüze kadar gelmiştir.

  Çeşitli uygarlıklara yerleşim yeri olan Kadıköy’ün tarihsel zenginliği kültürel dokusunun aynasıdır. Eski dönemlerden kalan mekanlar, ilçe turizm potansiyelinin zenginliğini oluşturmaktadır. Kadıköy, tüm zamanlar boyunca “kültürel ebru” olmuştur.

  Göklere yükselen zarif minareleri, camileri, çeşmeler, türbeler, kiliseler, hamamları, köşkleri, tarihi istasyon binaları, iskeleleri, anıt ve parkları ile ilçe turizm potansiyelinin sağlam yapısını oluşturmaktadır. Kadıköy, binlerce yıllık tarihi ve kültürel dokusuyla elimizdeki en değerli mirastır.

  İlçe, bugün de geçmişteki kadar önemli ve özelliklidir. Kadıköy’ü, Kadıköy yapan en önemli özelliği coğrafi konumudur. İstanbul Boğazına giriş alanında yer alan ilçe deniz, kara ve demiryolu ağı ile modern ulaşım olanaklarına sahiptir. Kadıköy, tarihi iskeleleri ile çok ünlüdür. Bu yönüyle geçmişte kalan güzel bir geleneği yaşatmaya devam etmektedir.

  Anadolu’nun farklı merkezlerini İstanbul’a bağlayan demiryolu hattının ilk ve son istasyonu Haydarpaşa Garıdır. Gar binası, estetik mimarisi ve denize karşı özel konumu ile ilçenin simgesi olma özelliğini taşır. Burada bulunan vapur iskelesi 1917’de Türk mimar Vedat TEK tarafından yapılmıştır. Çinileri ise Kütahya porselendir. Haydarpaşa Garı, renkli, canlı, hayat dolu atmosferi ile Türkiye’nin popüler kültüründe yerini almıştır.

  Kadıköy kıyıları, uzunluğunun yanı sıra (Kalamış-Fenerbahçe) Fahri KORUTÜRK yat limanı ile yat turizminin de önemli merkezidir.

  Kadıköy’de, eşsiz ve doğal güzellikleriyle turizm faaliyetinin önemli alanları Moda burnu, Kalamış ve Fenerbahçe koyudur. İlçenin rekreasyon merkezi konumundaki Fenerbahçesi, peyzaj mimarisinin önemli değeridir. Fenerbahçe yarımadası, Kadıköy’ün eşsiz hazinesidir. İstanbul’un büyük şairi Yahya Kemal BEYATLI ise yarımadayı “Vatanın en sevilmiş ve gezilmiş yeri” olarak tanımlamıştır.

  Fenerbahçe yarımadası; tatlı kıvrımlarıyla uzayan patika yolları, anıt ağaçları, renk renk zakkumları, zümrüt çayırının içinde yer alan mevsimlik çiçekleriyle olağanüstü renk armonisi sunar. İlkbahar mevsiminde açan erguvan ağaçları, yarımadaya bambaşka güzellik katar.

  Buranın, üç tarafını çevreleyen deniz ve karşısında uzanan adalar Kadıköy’e özgü görüntüdür.

  Kadıköy’ün en sevilen yerlerinden birisi de, tarihi çarşısıdır. Çarşı’da eski ve yeni Kadıköy’den izler bulmak mümkündür.

  İlçede, tarihi mekanları ile dikkat çeken tiyatro ve sinema salonları “kültür turizmi” açısından önemlidir. Haldun Taner Sahnesini içeren mekan, ilçenin eski eserlerine örnek verilebilecek anıt niteliği taşır.turkeyarena.com

  Bağdat Caddesi: turistik tüketim talebini karşılarken, ticaretin de dinamik merkezi konumundadır. Diğer modern alış-veriş mekanları ile ilçe ticaret faaliyetlerinin önemli alanıdır.

  Kadıköy-Bahariye-Moda-Mühüdar güzergahı boyunca hizmet veren tramvay, ilçenin geçmiş günlerini anımsatan nostaljik ulaşım aracıdır.

  Tarih boyunca çok kültürlü yapısını koruyan Moda; çay bahçeleri, tarih okulları, gezinti yolu, huzur veren havası ve yaşama kültürü ile daima önemini koruyacaktır.

  Kadıköy; iklimi, eşsiz doğal güzellikleri, tarihi mimarisi, kültür birikimi, modern alış-veriş merkezleri ve coğrafi konumuyla turizm alanındaki etkinliklerini çok daha üst düzeye çıkarabilecek potansiyele sahiptir.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş