Kadeş Savaşı Bu Savaşın Gerçek Nedeni Nedir?

Konusu 'Etüt Merkezi' forumundadır ve Nysa tarafından 4 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Kadeş Savaşı Bu Savaşın Gerçek Nedeni Nedir?

  Bu Savaşın gerçek sebebi Mısır ve Hitit devletlerinin birbirine eşit kuvvetler hâline gelmesi ve bu iki büyük devletin ekonomik menfaatlerinin Kuzey Suriye toprakları üzerinde çarpışmasıydı.

  Mısır ve Hitit devletleri bu topraklar üzerinde hak iddia ettiler. MÖ 1296 tarihinde Mısır Firavunu II. Ramses’in orduları, Hitit ordularını kendi toprağı olan Suriye’de bulup yok etmek için yola çıktı. 5.000 kişilik tümenlerden oluşan II. Ramses’in ordusu, düzenli bir kuvvet olup her tümene bir Mısır tanrısının adı verildi.

  Ordu; zırh giymeyen, mızrak, kalkan, savaş baltası ve kılıç kullanan ağır piyadeler ile yay, sadak ve kalkanla donatılmış okçulardan oluşuyordu. Okçular genellikle savaş arabalarının üzerinde savaşıyordu. Böylece hızlı manevra yapabilen savaş arabalarıyla düşmanı uzaktan ok yağmuruna tutup piyadelerin ilerleyişini kolaylaşıyordu.

  Hitit ordusu piyadelerden ve savaş arabalarından oluşuyordu. Ana silahı mızrak olan piyadeler, korunmak için taşıdıkları kalkanları vücutlarının bir parçasıymış gibi kullanıyorlardı.

  Savaş arabaları ise Mısır ordusundaki oranla daha hafif ve hızlıydı. Hitit savaş arabalarının içinde 1 sürücü, 2 mızraklı savaşçı yer almaktaydı.

  II. Ramses, ordusunu bölerek Hititlerin üzerine yürüdü. Fakat Hitit Kralı Mutavallis, II. Ramses’in bu hatasını değerlendiremedi ve iki ordu birbirine üstünlük sağlayamadı. II. Ramses, Kadeş’i alamamış ve Hititleri mutlak bir yenilgiye uğratamadı.

  Hititler ise saldırı üstünlüğünü kullanamamışlar ve planladıkları saldırıyı gerçekleştiremediler. Her iki devlette kendilerinin galip olduğunu iddia ediyorsa da alınmış net bir sonuç yoktur.

  Tarihte en fazla savaş arabasının kullanıldığı muharebe olarak bilinen Kadeş Savaşı sonrasında II. Ramses, Hititler üzerine önemli olmayan birkaç sefer daha düzenlemiş ama yine sonuç alamamıştır.

  Mısır-Hitit çatışmalarının kesin olarak sonuçlanmaması iki tarafı da barış yapmaya zorlamıştır.

  MÖ 1280 Tarihinde yapılan “Kadeş Barış Antlaşması” tarihte bilinen ilk yazılı antlaş oldu. (Archer-Ferris, 2006, s.21-27’den düzenlenmiştir).
   


Sayfayı Paylaş