Kablosuz Ağ Kurma

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Oturma odanızda koltuğa oturup web'e göz attığınızı veya gece yatakta dinlenirken arkadaşlarınızla çevrimiçi sohbet ettiğinizi ya da mutfaktayken bilgisayarınızdan ev ofisinizdeki yazıcıya belgeler gönderdiğinizi düşünün. Kablosuz ağ, ağ iletişiminde mükemmel esneklik sağlar ve kurulumu da düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Bu makalede, kablosuz ağınızı kurma ve kullanmaya başlama konusunda sizi yönlendiren adımlar sunulmaktadır.

  Doğru ekipmanı edinme

  Kablosuz ağınızı kurabilmeniz için öncelikle aşağıdaki öğeler gerekir:

  Geniş bant Internet bağlantısı ve modem
  Geniş bant Internet bağlantısı, daha yavaş olan ve kablosuz ağı destekleyecek kadar güçlü olmayan çevirmeli bağlantının aksine, yüksek hızlı bir Internet bağlantısıdır. Dijital Abone Hattı (DSL) ve kablo, en önemli geniş bant bağlantılarından ikisidir. Bir Internet hizmet sağlayıcısı (ISS) ile iletişim kurarak geniş bant bağlantısı edinebilirsiniz. Genellikle DSL sağlayan ISS'ler telefon şirketleri ve kablo sağlayan ISS'ler de kablolu TV şirketleridir. ISS'ler genellikle geniş bant modemleri verir ve sizin için modemin kurulumunu da yapabilir. Bazı ISS'ler modem/kablosuz yönlendirici birleşimi de sunar. Bunları bilgisayar mağazalarından veya elektronik eşya mağazalarından da bulabilirsiniz.

  [​IMG]
  Normal kablo modem (sol) ve DSL modem (sağ)

  Kablosuz yönlendirici
  Yönlendirici, ağınız ile Internet arasında bilgi gönderir. Kablosuz yönlendirici sayesinde, kablo yerine radyo sinyallerini kullanarak bilgisayarları ağınıza bağlayabilirsiniz. 802.11a, 802.11b, 802.11g ve 802.11n dahil olmak üzere farklı birkaç kablosuz ağ teknolojisi vardır. Daha hızlı olup daha güçlü bir kablosuz iletişim sinyali sağladığından, 802.11g veya 802.11n'yi destekleyen bir yönlendirici kullanılmasını öneririz.


  [​IMG]
  Normal kablosuz yönlendirici

  Kablosuz ağ bağdaştırıcıları

  Ağ bağdaştırıcısı, bilgisayarınızı ağa bağlayan bir aygıttır. Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızı kablosuz ağınıza bağlamak için, bilgisayarda kablosuz ağ bağdaştırıcısı olması gerekir. Dizüstü bilgisayarların çoğu ve masaüstü bilgisayarların bir kısmı, kablosuz ağ bağdaştırıcısı takılı durumda gelir. Bilgisayarınızda kablosuz ağ bağdaştırıcısı olup olmadığını kontrol etmek için şu adımları izleyin:
  1. Aygıt Yöneticisi'ni açmak için Başlat düğmesini [​IMG], Denetim Masası'nı, Sistem ve Güvenlik'i ve ardından Sistem'in altında Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  2. Ağ bağdaştırıcıları'nı çift tıklatın.
  3. Adının içinde "wireless" (kablosuz) olan bir ağ bağdaştırıcısını bulun.
  [​IMG]
  Kablosuz ağ bağdaştırıcısını gösteren Aygıt Yöneticisi

  Bilgisayarınız için kablosuz ağ bağdaştırıcısı gerekiyorsa, bağdaştırıcıyı bilgisayar mağazasından veya elektronik eşya mağazasından satın alıp kendiniz de takabilirsiniz. Küçük ve takması kolay olduğundan ve farklı bilgisayarlar arasında taşınabildiğinden, evrensel seri yol (USB) türündekiler iyi bir seçimdir. Kablosuz yönlendiricinizle aynı türde bağdaştırıcı aldığınızdan emin olun. Bağdaştırıcının türü genellikle G veya A gibi bir harfle paket üzerinde işaretlidir.

  [​IMG]
  Normal USB kablosuz ağ bağdaştırıcıları
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Tüm ekipmanları edindikten sonra, modemi ve Internet bağlantısını kurmanız gerekir. Modeminiz Internet hizmet sağlayıcınız (ISS) tarafından sizin için kurulmadıysa, modemi bilgisayarınıza ve Internet'e bağlamak için modemle birlikte gelen yönergeleri izleyin. Dijital Abone Hattı (DSL) kullanıyorsanız, modeminizi bir telefon jakına bağlayın. Kablo kullanıyorsanız, modeminizi bir kablo jakına bağlayın. Daha fazla bilgi için bkz. Geniş bant (DSL veya kablo) bağlantısı kurma.

  Kablosuz yönlendiriciyi konumlandırma

  Kablosuz yönlendiriciyi, en düşük düzeyde girişimle en güçlü sinyali alacağı bir yere koyun. En iyi sonucu almak için şu ipuçlarını izleyin:
  • Kablosuz yönlendiriciyi merkezi bir konuma yerleştirin. Kablosuz sinyal gücünü evinizin tamamında artırmak için yönlendiriciyi olabildiğince evinizin merkezine yakın bir konuma yerleştirin.
  • Kablosuz yönlendiriciyi yerden yükseğe ve duvar ve metal dosya dolapları gibi metal nesnelerden uzağa konumlandırın. Bilgisayarınız ile yönlendiricinin sinyali arasında ne kadar az fiziksel engel varsa, yönlendiricinin tam sinyal gücünü o kadar iyi kullanabilirsiniz.
  • Paraziti azaltın. 802.11g ağ iletişimi ekipmanı, 2,4 gigahertz (GHz) radyo frekansı kullanır. Bu, çoğu mikrodalga ve kablosuz telefonun frekansıyla aynıdır. Mikrodalgayı çalıştırır veya kablosuz telefonda görüşme yaparsanız, kablosuz sinyaliniz geçici olarak kesilebilir. 5,8 GHz gibi daha yüksek frekansa sahip bir kablosuz telefon kullanarak bu sorunların büyük kısmını önleyebilirsiniz.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Güvenlik her zaman önemlidir; söz konusu kablosuz ağ olunca, ağ sinyaliniz evinizin sınırları dışına da gidebildiğinden, güvenlik daha da büyük önem taşır. Ağınızın güvenliğini sağlamazsanız, yakın civarda bilgisayarı olan kişiler, ağ bilgisayarlarınızda saklanan bilgilere erişebilir ve web'e girmek için Internet bağlantınızı kullanabilir. Ağınızın güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmak için aşağıdakileri yapın:
  • Varsayılan kullanıcı adını ve parolayı değiştirerek yönlendiricinizi koruyun. Çoğu yönlendirici üreticisinin, varsayılan ağ adının yanı sıra yönlendiricide varsayılan bir kullanıcı adı ve parolası vardır. Birileri siz bilmeden yönlendiricinize erişmek için bu bilgileri kullanabilir. Bu riski önlemek için, yönlendiricinizin varsayılan kullanıcı adını ve parolasını değiştirin. Yönergeler için, aygıtınızla birlikte gelen bilgileri kontrol edin.
  • Ağınız için bir güvenlik anahtarı oluşturun. Nasıl dosya dolaplarının anahtarları ve kasaların şifreleri varsa, yetkisiz erişimden korunmaları için kablosuz ağların da ağ güvenlik anahtarı vardır. Ağ güvenlik anahtarı oluşturmak için şu adımları izleyin:
   1- Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna ağ yazın ve Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatın.
   2- Yeni bağlantı veya ağ kurun öğesini tıklatın.
   3- Yeni bir ağ kur'u ve sonra İleri'yi tıklatın.
  • Sihirbaz, ağ adı ve güvenlik anahtarı oluşturma işlemi süresince size yol gösterecektir. Yönlendiriciniz destekliyorsa, sihirbaz varsayılan olarak Wi‑Fi Korumalı Erişim (WPA veya WPA2) güvenliğine ayarlar. WPA veya Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP) güvenliğinden daha iyi güvenlik sağladığından mümkünse WPA2 kullanmanız önerilir. WPA2 veya WPA ile parola da kullanabilirsiniz, böylece şifreli harf ve sayı sırasını hatırlamak zorunda kalmazsınız. Daha fazla bilgi için bkz. Farklı kablosuz ağ güvenliği yöntemleri nelerdir?
  [​IMG]
  Ağ güvenlik anahtarı oluşturma


  • Güvenlik anahtarınızı not edip güvenli bir yerde saklayın. Sihirbazdaki yönergeleri izleyerek güvenlik anahtarınızı bir USB flash sürücüsüne de kaydedebilirsiniz.
  • Güvenlik duvarı kullanın. Güvenlik duvarı, bilgisayarınızın korsanlardan veya kötü amaçlı yazılımlardan korunmasına yardımcı olabilecek donanım ya da yazılımdır. Ağınızdaki her bilgisayarda güvenlik duvarının çalıştırılması, ağınızdaki kötü amaçlı yazılım yayılımının denetlenmesine ve siz Internet'e erişirken bilgisayarlarınızın korunmasına yardımcı olur. Windows Güvenlik Duvarı, bu Windows sürümüne dahil edilmiştir.
   
 4. EmRe Well-Known Member

  Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızı kablosuz ağınıza bağlamak için şu adımları izleyin:
  1. Ağa Bağlan'ı açmak için bildirim alanındaki ağ simgesini ([​IMG] veya [​IMG]) tıklatın.
  2. Ağlar listesinde, bağlanmak istediğiniz ağı ve sonra da Bağlan'ı tıklatın.
  3. Güvenlik anahtarını girin. Anahtarı yazabilir veya güvenlik anahtarını içeren bir USB flash sürücüyü bilgisayardaki USB bağlantı noktasına takabilirsiniz.
   
 5. EmRe Well-Known Member

  Çoğu kişi, evdeki herhangi bir odadan Internet'e erişebilmek için kablosuz ağ kullanır, ancak kablosuz olarak dosya ve yazıcılara erişme özgürlüğüne de sahip olmak ister.

  Dosyaları paylaşma
  Ağınızda dosyaları paylaşmanın en kolay yolu bir ev grubuyla paylaşım oluşturmaktır. Ev grubunuz yoksa, dosyaları Ortak klasörlerden birine yerleştirerek paylaşabilirsiniz. Ortak klasöre koyduğunuz herhangi bir dosya veya klasör, ağınıza bağlanan kişilerle otomatik olarak paylaşılır. Ortak klasör paylaşımını etkinleştirmek için şu adımları izleyin:
  1. Gelişmiş paylaşım ayarlarını açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve ardından Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna ağ yazın, Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatın ve sol bölmede Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir'i tıklatın.
  2. Geçerli ağ profilini genişletmek için köşeli çift ayracı [​IMG] tıklatın.
  3. Ortak klasör paylaşımı'nın altında, aşağıdaki seçeneklerden birini tıklatın:
   - Ağ erişimine sahip herkesin ortak klasörlerdeki dosyaları okuyup yazabilmeleri için paylaşımı aç
   - Ortak klasör paylaşımını kapat (bu bilgisayarda oturum açan kişiler bu klasörlere erişebilir)
  4. Değişiklikleri kaydet'i tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. İçindeki dosyaları paylaşmak istediğiniz her bilgisayarda önceki adımları yinelemeniz gerekir.
   Dosyalarınızı paylaşmak için, bilgisayarınızdaki Ortak klasöre kaydedin veya kopyalayın. Her kitaplık türü (Belgeler, Müzik, Videolar ve Resimler) için bir Ortak klasör var dır. Bilgisayarda kullanıcı hesabı olan herkes bu klasörleri paylaşır. Örneğin, Ortak Belgeler klasörünü açmak için:
   1- Belge kitaplığını açmak için Başlat düğmesini ve ardından Belgeler'i tıklatın.
   2- Gezinti bölmesinde, Kitaplıklar'ın altında Belgeler'i ve ardından Ortak Belgeler'i çift tıklatın.

   [​IMG]
   Ortak Belgeler klasörü
  Yazıcıyı paylaşma
  Bilgisayarlarınızdan birine takılı bir yazıcı varsa, kablosuz ağınıza bağlı herhangi bir bilgisayardan yazıcıyı kullanabilirsiniz. Yazıcıyı paylaşmanın en kolay yolu, ev grubunuz oluşturulurken Yazıcılar onay kutusunun seçilmesidir. Ev grubunuz yoksa, şu adımları izleyebilirsiniz:
  1. Yazıcının takılı olduğu bilgisayarda oturum açın.
  2. Gelişmiş paylaşım ayarlarını açmak için Başlat düğmesini ve ardından Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna ağ yazın, Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatın ve sol bölmede Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir'i tıklatın.
  3. Geçerli ağ profilini genişletmek için köşeli çift ayracı [​IMG] tıklatın.
  4. Dosya ve yazıcı paylaşımı'nın altında Dosya ve yazıcı paylaşımını aç'ı ve sonra Değişlikleri kaydet'i tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  Not : Parola korumalı paylaşımınız açıksa, yazıcınıza erişmek isteyenlerin bilgisayarınızda parolası olan bir kullanıcı hesabı kullanması gerekir.

  Ağdaki herhangi bir bilgisayardan yazıcıya erişmek için şu adımları izleyin:
  1. Ağ'ı açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna ağ yazın ve Ağ ve Paylaşım Merkezi altından Ağ bilgisayarlarını ve aygıtları görüntüle'yi tıklatın.
  2. Yazıcının takılı olduğu bilgisayarın simgesini çift tıklatın.
  3. Yazıcının simgesini çift tıklatın. Windows otomatik olarak yazıcıyı bilgisayarınıza ekler ve yazıcı sürücüsünü yükler.
  Özgürlüğün tadını çıkarın Ve işte, kablosuz ağınız kullanıma hazır. İster koltukta ister bahçede dinlenirken web'e göz atabilir, e-posta gönderebilir veya çevrimiçi alışveriş yapabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş