Kabir Duası (52. Gece Duası)

Konusu 'Kuran-ı Kerim' forumundadır ve OrKuN tarafından 28 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Kabir Duası (52. Gece Duası)
  [​IMG]

  Bismillahirrahmanirrahim
  Allâhumme innî es'elüke bi hakki hakkike bi hakki kibriyâike bi hakki cemâlike celâlike ve bi hakki cûdike fadlike ve keramike yâ kadimel ihsân. Yâ sâdikal va'dil emîn. Lâ Ilâhe illâ ente subhâneke innî küntü minez zâlimîn. Allâhumme ecib da'veti bi hurmetismikel aziym. Ve bi hurmeti muhammedin sallellâhü teâlâ aleyhi.ve selleme ve alâ âlihî ve sahbihî ecmeiyne vel hamdü lillahi rabbil âlemîn. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahil aliyyin aziym.​
   


 2. KaraMelek Well-Known Member

  40 yada 52. gece diye bişey olmadığını söylüyorlar, ama 52. gecenin duası varmış hangisi doğru anlamadım
   
 3. Pelin Super Moderator

  haklısın bende anlamadım dontknow
   
 4. Misafir Guest

  52 gece kabir duası kuran ı kerimde kaçıncı cüzde
   
 5. BaRıŞ Well-Known Member

  40.GECE 52.GECE GİBİ TÖRENLER DİNDEKİ HURAFEDİR; SONRADAN UYDURULMUŞTUR!

  Ölen kişinin arkasından yapılacak en iyi hayır olarak Hz.Rasûlullah bir açıklamasında şöyle diyor;

  "Sevdiğiniz ölmüş kişinin arkasından eğer 1000 defa Kul huvallhû yani İHLÂS sûresini okursanız o kişinin ruhunu azaptan kurtarmış olursunuz.". Yani siz o sevdiğiniz kişi için 1000 tane İhlâs okuyup onun ruhuna yollayacaksınız Bunun dışında yapılan o devir hatmi adı verilen kişinin öldüğü gece evinde toplanılarak hocalara para verilerek yapılan işlerin hiçbirinin dinde yeri yoktur.

  Diyanet işleri Başkanı da bu devir hatmi denen olayın dinde yeri olmadığını resmen açıklamıştır..

  40.gece 52.gece gibi şeyler tamamen uydurmadır! Yok "burun düşmesi gecesidir.. vs.dir.." derlerTamamen Dindeki hurafedir. Biraz önce açıkladığım müslümanlık anlayışı içine oturtulmuş dine sonradan sokulmuş safsatalardır bunlar.

  Bilgisizliğiniz yüzünden birtakım insanları zengin edersiniz geçimine vesile olursunuz Ama amaç Kurânı OKUMAK yani ANLAMAKTIR!

  Ahmed Hulûsi
  Alıntıdır
   
 6. OrKuN Well-Known Member

  Arkadaşlar şahsım adına benim görüşüm şahsım, güzel olan herşeyi yapmak isterim.Bunun adına örf, gelenek, görenek, adet, islam ne dersen de yaparım, bidat olmadığı müddetce, aşırılığa, şatafata kaçılmadığı müddetçe, güzel olanıda bidat-ı hasene kefesinde değerlendirir uygularım.

  yani örf dediğimiz hayrın bahanesidir, büyüklerimiz bahane ve gerekçe ortaya koymuşlarki, geçmişlerimizi unutmayıp zinde tutalım, yad ve saygı noktasında devamlılık gösterelim,

  kur'an ve sünnet vazgeçilmezimizdir, ancak güzel ve fıtrata yatkın olan hayır ve haseneleride gücümüz yettiğince yapılmasından ve uygulanmasından yanayım.
   
 7. Misafir Guest

  ---Dinde yeri vardır. Şöyleki: Ehli sünnet vel cemaat itikadına göre Edillei şerıyye 4'tür. Biriside Kıyası Fukahadır. Yani mezhep imamlarının bir hususta içtihat etmesidir. İşte İmamı Azam Hazretleri bu hususda içtihad etmiştir. (DEVİR YAPILINCA DA, HAZRETİ ALLAHIN O VEFAT EDEN MÜMİNİ AF VE MAĞFİRET ETMESİ ÜMİT EDİLİR, DUA EDİLİR...
  ---DEVİR YAPTIK, TAMAM ARTIK HİÇ GÜNAHI KALMADI DİYE İNANMAK DA ÇOK ÇOK YANLIŞ, BAŞKA BİR MÜSLÜMAN DA BU DEVRİ-ISKATI YAPMAYABİLİR, AMA DİNDE YERİ YOKTUR DEMESİ DE BİR O KADAR YANLIŞTIR)
   

Sayfayı Paylaş