Joseph John Thomson Atom Modeli Hakkında Bilgi

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Joseph John Thomson Atom Hakkındaki Düşünceleri

  Joseph John Thomson (18 Aralık 1856 – 30 Ağustos 1940), Britanyalı fizikçi. 1897′de katot ışınlarıyla deneyler yaparken atomdan küçük parçacıkların varlığını ilk keşfeden insan oldu. Elektronları, izotop kavramını keşfetmesi ve kütle spektrometresini icat etmesiyle bilinir.

  Thomson Atom Modeli
  (1902) üzümlü kek şeklindeki atom modeli;

  Thomson atom altı parçacıklar üzerinde çalışmalar yaparken icat ettiği katot tüpü yardımıyla 1887 yılında elektronu keşfinden sonra kendi atom modelini ortaya attı. Thomson'a göre Atom dışı tamamen pozitif yüklü bir küre olup ve negatif yüklü olan elektronlar ise kek içerisindeki gömülü üzümler gibi bu küre içerisine gömülmüş hâldedir.

  Dalton atom modelinde (-) yüklü elektronlardan ve (+) yüklü protonlardan söz edilmemişti. Yapılan deneyler yardımıyla, katot ışınlarından elektronun, kanal ışınlarından protonun varlığı ortaya konulmuştu. Bu bilgiler ışığında Thomson'un atomla İlgili fikirlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

  1. Protonlar ve nötronlar yüklü parçacıklardır. Bunlar yük bakımından eşit, işaretçe zıttırlar. Proton + 1 birim yüke; elektron ise -l birim yüke eşittir.

  2. Nötr bir atomda proton sayısı elektron sayısına eşit olduğundan yükler toplamı sıfırdır.

  3. Atom yarıçapı 10-8 cm olan bir küre şeklindedir. Söz konusu küre içerisinde proton ve elektronlar atomda rast gele yerlerde bulunurlar.turkeyarena Elektronun küre içindeki dağılımı üzümün kek içindeki dağılımına benzer.

  4. Elektronların kütlesi ihmal edilebilecek kadar küçüktür. Bu nedenle atomun ağırlığını büyük ölçüde protonlar teşkil eder.

  Nötron denilen parçacıklardan bahsedilmemesi Thomson Atom teorisinin eksiklerinden biridir. Proton ve elektronların atomda rastgele yerlere bulunduğu İddiası ise teorinin hatalı yönüdür.
   


Sayfayı Paylaş