Jettada lider oldu yeni nesli Avrupaya Doğuş pazarlayacak

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  ALMAN otomobil üreticisi Volkswagen’nin ilk olarak 1979 yılında tanıttığı ve 31 yılda ulaştığı 9.5 milyon adet satış rakamıyla önemli başarı yakalayan orta sedan sınıfındaki başarılı modeli Jetta’nın altıncı nesli, ocak ayında Avrupa’da ilk olarak Türkiye pazarında satışa sunulacak.

  [​IMG][​IMG]

  Doğuş Otomotiv-VW Binek Genel Müdürü Vedat Uygun, yeni Jetta'nın Meksika’da bulunan VW fabrikasında yılda 400-450 bin civarında üretileceğini belirterek, yeni modelin en büyük pazarları arasında ABD, Meksika ve Rusya ile birlikte Türkiye'nin yer aldığını söyledi. Bu yüzden Jetta’nın Avrupa’da ilk olarak Türkiye’de ocak ayında yola çıkacağını ifade eden Uygun, “Avrupa pazarında en çok Jetta satan ülke biziz. 5 yılda önceki modelden 40 bin adet satıldı. Yeni model boyutlarıyla neredeyse Passat’la yarışır vaziyette. Bu yüzden hedefimizi ikiye katladık ve gelecek yıl toplam 45 bin adetlik satış hedefimizin 12 binini Jetta'yla elde etmek istiyoruz. Gelecek 5-5.5 yılda 90 bin Jetta Türkiye yollarına çıkacak” dedi.

  Reklamlar Türkiye'de
  Volkswagen'in haziran ayında Avrupa ülkeleri için yaptığı toplantıda Türkiye’yi pazarlama ve satış çalışmalarında örnek ülke olarak gösterdiğini söyleyen Vedat Uygun, şöyle konuştu: “Bu başarının bir sonucu olarak, Jetta’nın Avrupa Lansmanı için özel bir pazarlama çalışması talep edilen dört ülkeden biri olarak davet edildik. Fransa, Belçika ve Polonya’nın da aralarında bulunduğu dört ülkenin çalışmaları arasında bizim çalışmamız beğenilirse, yeni Jetta’nın Avrupa için hazırlanacak tüm reklam çalışmaları Türkiye’de gerçekleştirilecek.”

  Yeni 1.2 litrelik motor
  Bu yılın başında Detroit otomobil fuarında NCC Coupe konseptiyle tanıtılan Jetta, eski modelin ‘tasarımı özgün değil’ eleştirileri dikkate alınarak şekillendirilmiş. 9 santim uzayan boyuyla sınıfın sınırlarını zorlayan model, özellikle arka oturma alanında sağlanan ilave 6 santimlik diz mesafesiyle dikkat çekiyor. Eski 1.6 litrelik benzinli motorun yerini alan çevreci 105 beygir gücündeki 1.2 litrelik TSi motor ve 1.6 litrelik dizel motor ilk etapta, 1.4 litrelik TSi motor ise gelecek yıl Haziran’dan itibaren ürün gamına dahil edilecek.

  Yüzde 36 büyüdük
  Volkswagen’in tüm dünyada elde ettiği satış başarısının Avrupa ve Türkiye’de de kendini gösterdiğini söyleyen Vedat Uygun, “2010 yılı Ocak-Haziran döneminde toplam binek otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 1.79 daralarak 186 bin 305 adet oldu. VW Binek Araç olarak geçen yılın aynı dönemine göre satışlarımızı yüzde 36.6 artırarak 18 bin 82 adete ulaştık. 2010 yılını, son çeyrekte pazara sunacağımız Polo GTI ve Yeni Touran gibi modellerimizle birlikte 37 bin adet araç satışı ve yüzde 8.8 pazar payı ile kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

  [​IMG][​IMG]
  02.08.2010, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş