Japonyanın Geleneksel Kıyafetleri

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 18 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Japon Giyim Kültürü

  Japonya… Yazılı tarihte Japonya’nın adı ilk olarak 1. yüzyıldan kalma Çin metinlerinde geçer. Japonya’nın tarihi dış dünyadan etkilenmiş olup; uzun yıllar boyunca tecrit edilmesiyle şekillenmiştir. Günümüzdeki Japon kültürü dış etkiler ile iç gelişmelerin bir karışımından oluşmaktadır. İçerisinde pek çok kültürü barındıran Japonya, kimonoları, giyim kültürü ve halkının yaşam tarzıyla da dünyanın ilgisini çeken bir ülke olmuştur. Japon kültürü içerisinde şüphesiz çok önemli bir yere sahip olan “Kimono” geçmişten günümüze gelen geleneksel bir Japon giysisidir. Kimono giyen Japonlar adeta sihirli çubukla büyülenmişcesine estetik ve kibar davranışlar sergilerler. Giyilen kimononun hakkını vermek istercesine tüm Japonlar resmi törenlerinde ve kutlamalarında oldukça ağır tavırlarla, dingin bir ruh hali sergilerler. Doğayı seven ve sağlıklı yaşama bir hayli önem veren Japonlar’ın yaşam tarzları birbirine çok benzemektedir. Geleneklerine bağlı Japonlar için giyim kültürü de anneden-kıza, babadan-oğula geçmektedir. Bu yazıda sizleri kimonolarıyla dikkatleri çeken ve yaklaşık 128 milyon nüfusuyla dünyanın populasyon açısından en büyük onuncu ülkesi olan Japonya’ya götürüyoruz. Öyleyse Japon giyim kültürüne yapacağımız renkli yolculuk başlasın…

  [​IMG]

  Japonya’da Giyim Kültürü

  Uzun bir dışa kapalılık döneminin ardından Japonya’da 19. yüzyılın ikinci yarısında başlayan batılılaşma çabaları, halkın kıyafetine de yansımıştır. Bugünkü batılı giyim tarzı, bu sürecin sonucudur. Ancak Japonlar batılılaşma ile birlikte gelenekleri yaşatma, hatta geliştirme çabasını bir an olsun bırakmamışlardır. Bu çerçevede insanlar özel günlerde geleneksel kıyafet olan kimono giymeyi ihmal etmezler. Kimono vücudu saran ve belde geniş bir kuşakla (obi) bağlanan geleneksel ve dünyaca ünlü bir Japon giysisidir. Kimono kelimesi Japonca “kiru=giyilen eşya” ve “mono=şey” kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Aslında tüm giysi çeşitleri için kullanılan kimono sözcüğü sonradan kadın, erkek ve çocuklar tarafından giyilen uzun giysiyi tanımlamak için kullanılan bir kelime olmuştur.
  Kimono 5 yy.’dan itibaren Çin ile Japonya arasında başlayan yoğun kültürel ilişkiler sırasında Çinliler’den etkilenme yoluyla ortaya çıkmıştır. Kimono, “kosode=küçük kol” adı verilen ve iç çamaşırı niyetine kullanılan giysiden türemiştir. Modern kimono Japonya’nın Heian döneminde (794–1192) günümüzdeki şeklini almaya başlamıştır. Kimono gerçek adını ise 18. yy.’da almıştır. Halen kullanılan kimonolar, Japonya’yı ziyarete gelen turistlerin de ilgisini çekmekte ve kısa süreli de olsa ziyaretçiler kimonoyu gerçek anlamda giyme fırsatı bulmaktadırlar.

  [​IMG]
  Kimono Mağazaları

  [​IMG]
  Kimono tarzı özel Japon gelinliği: Shiromuku


  [​IMG]

  Japonya’da kimono tarzı gelinlik ve damatlık

  Gündelik hayatta kadınlar kimonolarını özellikle geleneksel çay ve ikebana törenlerinde giyerler. Genç kızlar ise furisode olarak adlandırılan çok renkli, kolları diğer kimonolara göre daha uzun, parlak obi(kemer)ye sahip olan kimonoları giymektedir. Fabrikalarda üretilen ve basit geometrik şekillere sahip, günlük hayat içerisinde sık kullanılan kimonolara Edo komon ismi verilmiştir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Bay-Bayan Yukata Modelleri
   


Sayfayı Paylaş