Japonya'daki evler neden depreme daha dayanıklıdır?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 13 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Japonya'daki evler, binalar neden depreme daha dayanıklıdır? Cevap için şimdiden teşekkürler.
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  [​IMG]

  Plan, ülke genelinde depreme dayanıklı ev sayısı oranını yüzde 75'ten, 2014 yılına kadar yüzde 90'a çıkarmayı hedefliyor.
  Japonya, büyük depremlerde can ve mal kaybını en aza indirgemek için gelecek 10 yıl içinde depreme dayanıklı evlerin sayısını artırmayı planlıyor.
  Hükümetin sözkonusu planı hayata geçirmesi halinde, Japonya'nın merkezi konumundaki Tokai bölgesinde Richter ölçeğine göre 8.0 şiddetinde meydana gelecek bir depremde ölecek insan sayısı 9 bin 200'den 4 bin 500'e düşecek. Ortaya çıkacak maddi zarar ise 19 trilyon yenden (180 milyar dolar), 37 trilyon yene inecek.
  Plan, ülke genelinde depreme dayanıklı ev sayısı oranını yüzde 75'ten, 2014 yılına kadar yüzde 90'a çıkarmayı hedefliyor.
  Hükümet planında belirtilen tahminlere göre, Tokai bölgesinin yanı sıra Tonankai ve Nankai bölgelerinde de büyük ölçekte depremler meydana gelecek. Bu iki bölgedeki depreme dayanıklı evlerinin sayısındaki artışla, muhtemel bir depremde ölecek kişi sayısının 17 bin 800'den 9 bin 100'e düşürülmesi amaçlanıyor.

  kaynak
   

Sayfayı Paylaş