Japon Balıklarının Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 1 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Japon Balıklarının Cinsiyeti Anlamak İçin

  *Yumurtlama zamanı karnı yumurta dolan dişinin dolgunluğu
  *Yumurtlama zamanı erkeğin solungaç kapakları ve göğüs yüzgeçlerinde oluşan parlak parlak bant
  *Dişilerin anüslerinin dışarı çıkık olması
  *Erkeklerin anüslerinin içeriye girik olması
  *Yumurta dökme zamanı erkeğin dişiyi kovalaması
  *Erkeklerin gövdelerinin dişilere göre daha uzun olması
  *Dişilerin gövdelerinin erkeğe göre daha basık olması
  *Erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha büyük olurlar. (aynı tür japonlarda)
  *Çiftleşme döneminde erkeklerin solungaçlarında küçük sivilceler çıkar.

  Ayrıca;

  CİNSİYET
  Her ne kadar erkek dişi ayrımı zor olsa da deneyimli kişiler tarafından basitçe ayrılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Sizlere bu püf noktalarından bahsedeceğim. Bu püf noktaları 5-6 cm den ufak balıklarda uygulamayınız.

  Japon balıklarının birçok varyetesi bulunmaktadır. Yüzgeçleri ve vücut tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı yerlerde okuduğum erkek balığı anüs yüzgeci tek dişi balığınki çift olur gibi ibareler yanlıştır. Dişi erkek ayrımını aşağıda değindiğim gibi kolayca yapabilirsiniz.

  KARIN METODU
  Balık ıslak havlu üzerine yatırılır. Anüse yakın karın boşluğuna hafifçe bastırılır. Eğer parmak yumuşak şekilde içeri batıyorsa dişidir. Bu boşluk yumurta boşluğudur. Erkekte ise balık boyunca uzanan sert kıkırdağımsı bir karın vardır.

  ANÜS METODU
  Bu metod biraz tecrübe gerektirmektedir. Göz alışkanlığı kazanıldıkça en kolay yöntemlerden biridir. Erkek balığın anüsü ufak ve anüs yüzgecine nerdeyse bitişiktir. Çiftleşme anında çıkan spermleri bu yüzgeç vasıtası ile yayar. Dişi balıkta ise anüs büyük ve anüs yüzgecine uzaktır. Çünkü aşırı yapışkan olan Japon balığı yumurtası anüs yüzgecine yapışmasın diyedir.

  GALSMA METODU
  Bu metod sadece üreme zamanında uygulanır. Erkek balığın galsamaları (solungaç kapakları) üzerinde toplu iğne başı kadar beyaz benekçikler oluşur. Bu erkek balığın üremeye hazır olduğunu gösterir. Devamlı dişi balığın karnına kafasıyla vurmaya dişi balıkları tahrik edip üremeye teşvik etmektedir.
   


 2. Misafir Guest

  balığın cinsiyetini nasıl anlayayım
   
 3. BaRıŞ Well-Known Member

  Aynı tür balıklarda kolayca ayırıyorum ama tek oldumuydu biraz zorlanıyor insan ama arda'nın yöntemleri ile kesinlikle ayırabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş