Japon balıkları hakkında bilgi

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 16 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Japon Balıkları Hakkında Detaylı Bilgiler

  Üst Sınıf: Gerçekçeneliler (Gnathostomata)
  Sınıf: Kemikli Balıklar (Osteichthyes)
  Takım: Sazansılar (Cypriniformes)
  Aile: Sazangiller (Cyprinidae)
  Cins: (Carassius)
  Tür: Japon balığı
  Bilimsel adı: Carassius gibelius forma auratus

  [​IMG]

  Japon balığı (Carassius auratus auratus - Bloch, 1782) , sazangiller (Cyprinidae) ailesinden bir balık türü. Ama biz japon balıklarını ayrı bir başlık altında toplamayı uygun gördük nedeni ise balıklarının üretilmiş formları çok sayıda tür oluşturduğu içindir.

  Japon balıkları Avrasya' da yaşayan Carassius gibelio balığının alt türü olan ve Orta Asya' da yaşayan Armur Havzası' nda Carassius carassius Japon balıklarının atası olarak bilinen türden yüksek çiftleştirmesinden üretilmiş balıktır. Ana yurtları Asya' dır.

  Japon balıkları diğer adları, goldfish / Gümüş Havuz balığı / Turba sazanı / Giebel / King-Yo

  [​IMG]

  Yaşama ortamı
  Japon balıkları soğuk su akvaryumları ve bahçe havuzları için uygun bir balıktır. Yüksek üretimler (profesyonel çiftleştirmeler) sonucunda üretilen japon balıkları daha da hassas olmakla birlikte, Akvaryumda ve bahçe havuzlarında ısıtmaya ihtiyaç yoktur. bahçe havuzlarındakı su derinliği kesinlikle en az 80 cmile 100 cm olmalıdır. Soğuk su akvaryumları ve bahçe havuzlarında su değerlerine çok dikkat edilmelidir yüksek Nitrit yosunlanmaya yol açar.

  Akvaryumlarda ise Japon balıkları ince ve geniş yapraklı bitlilerle beslenirler. Bunlar Java bitkileri ağırlıklı ( Elodea canadensis, Elodea nuttallii gibi) Bu bitkiler akvaryumda ortam sağlanarak konulabilir. çünkü Elodea türü bitkilerin japon balıklarınca ögütülmesi çok kolaydır ve bu bitkilerin büyümesi çok hızlıdır. Akvaryum kumu Japon baliklarının kumu alıp üflemesi açısından ve ağiz sağlığı için ince olmalıdır, bu bağlamda Ağız yaralanmaları önlenmis olur.

  [​IMG]

  Beslenme
  Alışılmışın aksine Japon balıklarının ana besini küçük hayvan (sinek larvası, böcek, kurt vb.) yiyicidir (vgl. Reichenbach-Klinke, 1970), Bunun yanında kücük bitki parçacıklarınlada beslenirler. Fakat akvaryuma ayak uydurduklari için kuru yemlerlede beslenebilirler, kesinlikle unutulmamalidir ki Japon balıkları sazangiller ailesinden oldugu için kücük hayvan proteinli kuru yemler (ortalama. 35-40% iceren) ile beslenmelidir, garnitür olarakta bitkili kuru yemler verilmelidir. Bunun için Akvaryumcunuzda özellik Japon balıklarına için özel satılan yemler alınız. Ayrıca japon balıkları doğal olarak ve en iyi Elodea cinsi bitkilerle beslenir; ( Elodea canadensis, Elodea nuttallii gibi) Bu bitkiler akvaryumda ortam sağlanarak konulabilir. çünkü Elodea türü bitkilerin japon balıklarınca ögütülmesi çok kolaydır ve bu bitkilerin büyümesi çok hızlıdır.

  [​IMG]

  Üreme
  Japon balıkları Aland (Leuciscus idus) balığının reklendirilmis üretim formudur. Bu çiftleştirmelerde yapılan ve bilimsel olarak yapılmayan üretim formları sonucunda balık anormal şekillendirilerek eziyet çektirilebiliyor. Bu nedenle Avrupa' da bir çok kontrolsüz çiftlesmeden meydana gelen japon balıkları Avrupa Hayvan Koruma Kanunu § 11b yi kapsamaktadır. Yani kontrolsüz çifftleştirme ve üretim formları yasaklanmıştır. Biz buna bilimsel olarak Qual çiftleştirme diyoruz. Bu yüksek çiftleştirmelerden oluşturulan en ünlü japon balıkları formları; peçeli kuyruk, Teleskop balığı, aslan kafalı Japon, inci Japon, Balon göz japon ve Manda kafali japon balığıdır. japon balığına Dünya' da verilen isim Gold fish dir; Yani Altin balık, Altın renginde cağrıştırmasada üretilmiş formlardan meydana gelen renkler, altın, gümüs, kırmızı, sarı, beyaz, portakal, siyah ve her rengin bir arada oluşturduğu renk lekerinden Kaliko formları vardır. japon balığı üretiminde geleneksel olarak çin başta olmak üzre Tailand ve Singapur' dur. Özel formlar ise Japon' da üretilmmektedir. Bu bağlamda Türkçe' de Japon balıkları olarak isim almıştır. Japonya' da üretilen özel formlar sunlardır; Ranchu, Ryukin yada Tosakin ve Jikin dir. Bir japon balığının özel formlarında olan balıklar 100 € üzerine çıkmaktadır.

  Japon balıkları (Carassius auratus )
  Japon Balıkları üç kısımda incelenir. Yarışmalarda da incelemeler Lepistes balığında olduğu gibi kuyruk yapılarına ve biçimlerine göredir. Ama farklılıklar şunlardır Japon balıklarında her değişik tür kuyruklar doğal olarak Japonlarda vücut yapılarında da değişiklikler oluşturmaktadır.

  1) Basit Kuyruklular
  2) Peçeli Kuyruklular
  3) Öteki Cesitler
   


 2. GamZe Moderator

  Japon balıkları soğuk su balığıdır yanlışı

  Japon balıkları, geniş bir sıcaklık aralığında yaşayabilirler ve bilinenin aksine, ılık su balıklarıdır. Soğuk bahçe havuzlarında da yaşayabilmelerinden dolayı soğuk su balığı sanılmaktadırlar. Japon balığı bir sazangildir ve ideal gelişme sıcaklığı 23 ila 25 santigrad derece aralığındadır. Soğuk su balıkları 20 santigrat derece sıcaklığın üstünde yaşayamayan alabalık gibi balıklardır.

  Japon balıkları, eğer büyük bir akvaryumda ve sabit sıcaklıkta bakılırsa süphesiz daha sağlıklı olacaklardır. Özellikle kışın bir ısıtıcı kullanılmazsa, gece gündüz değişen oda sıcaklığından dolayı vücut drençleri düşecek ve hastalıklara yakalanmalarına neden olacaktır..

  Kavanozda Japon Balığı

  Bir balığı kavanoza koymak doğru değildir. Mutlaka filitreli, balıkların yüzebileceği bir akvaryumda bakılmalıdırlar.

  Japon Balığı Sağma Teknikleri

  Japon balıklarına en büyük eziyet, Japon balığını sağmaya çalışan, çok akıllı arkadaşlardan çekiyor. Sağma yöntemleri yanlıştır. Sazangillerin yumurtaları sağılmak için uygun değildir. Yumurtalar yapışkandır. Bu yapışkanlığın giderilmesi gerekmektedir yoksa yumurtalar mantarlaşacaktır.

  Dişi balık, periyotlar halinde yumurtlar çünkü yumurtaları hepsi aynı anda olgunlaşmamıştır. Hepsinin olgunlaşması için hormon verilmelidir.

  Japon balıkları sağılacaksa ilk önce dişi sağılır. Sonra Erkek Balık sağılır. Balığın spermi suda 28 saniye ile 3 dakika canlı kalabilmektedir.

  Sazangillerde yumurtalar üreme kanalı vasıtasıyla dışarı verilirken, salmonidlerde vücut boşluğundan kanal vasıtası olmadan anal açıklıktan yumurtalar çıkar. Minik Japon balığına yaptığınız baskılarla hayvanın iç organlarına zarar veriyorsunuz.
   

Sayfayı Paylaş