Japon Balığı Hastalıkları

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Japon balıklarının hastalanmasının temel nedeni düşük su kalitesidir. Isı pHamonyanitritnitrat seviyelerinin istenilen düzeylerde tutulamaması balıkların bağışıklık sistemini çökertiye uğratır. Eğer akvaryumunuzda bir hastalık belirtisiyle karşılaşırsanız ilk olarak suyu test ediniz. Her hangi bir ilaç kullanmadan önce bu değerlerden emin olunuz. İyi bir su kalitesi ve doğru beslenme hastalıklardan korunmanın en iyi yoludur. Oluşabilecek bu hastalıkları tedavi etmenin en iyi yolu akvaryumun dışında bir -karantina- akvaryumu hazırlamaktır. Bunun hastalığın akvaryumda yayılmasını engelleme faydası bir yana kullanacağınız ilaçlardan akvaryumdaki omurgasızların zehirlenmemesi için gereklidir. Ayrıca akvaryumda kullanacağınız ilaç filtre ve çakıllar tarafından emilir ve etkisi azalir. İlaçla işiniz bittiğinde de onu akvaryumdan atmak için uğraşmamış olursunuz.- İlaçları kullanırken üreticilerin talimatlarını mutlaka dikkate alınız. Az bir doz kullanmak işe yaramayacaktır ya da çok doz kullanmak zararlı sonuçlar doğurabilir. İlaçın akvaryumun içinde uygulandığı durumlar da aktif kömürün ve ozonizör gibi medyaların kullanılmaması yerinde olur aktif kömür ilacı emer ozonizör de bazı ilaçlarla tepkimeye girebilir. İlacı akvaryum içinde kullandıysanız tedavi sonrası aktif kömürle bir süre suyu temizleyiniz (bir hafta kadar ) sonra bu aktif kömürü filtreden çıkarınız % 30 kadar bir su değişikliği de yararlı olur.

  Beslenme Bozukluklarından Kaynaklanan Hastalıklar

  Şişmanlık
  Balıklarda fazla ve yanlış beslenme sonucu görülür. görünüşte zararlı değildir ama üretim yapmak istiyorsanız, balıkların şişmanlıktan yumurtalıklarının yağlanması ve bunun sonucu yavru üretiminin durması sorun yaratabilir. Kısırlık oluşabilir.

  Bağırsak iltihabı
  Bir hafta kadar yemeden kesilen balık ayrı bir akvaryuma alınmalı hastalık kaybolana kadar az ve değişik yemlenmelidir, hastalığa sebep olan yemde bir süre verilmemelidir. Hastalığın oluşma sebepleri;
  -Yemde aşırı tuz bulunması
  -Sürekli kuru beslenme
  -Tek tip canlı yemin sürekli verilmesi
  Belirtisi: İltihaplı, kanlı dışkı.

  Kabızlık
  Balığın anüsünde asılı duran dışkı,gözle görülür karın şişliği,yeme ilgisizlik, ilerleyen durumlarda balığın hiç dışkı çıkarmaması ve yemden tamamen kesilmesi şeklinde görülür.
  Tedavi olarak balığa Parafin Oil'de yarım saat bekletilmiş karides unu,canlı yem ve haşlanmış ıspanak verilmelidir. Geçmemesi durumunda eğer mümkünse Hint yağı ile anüsten lavman yapılabilir. Kabızlığın sebebi devamlı kuru yemlemedir.

  Kısırlık
  Ölümcül bir hastalık değildir ama üretim isteyen akvaryumcuların en sevmedikleri hastalıktır. Sebepleri çeşitlidir. Genelde yukarıda adı geçen hastalıkların sonucu oluşur.
   


 2. GamZe Moderator

  Mantar, Parazit ve Bakterilerin Sebep Olduğu Hastalıklar

  Mantar, parazit ve bakteriler akvaryumlarımıza daima dışarıdan girerler. Bitki,hasta balık, temizliğinden emin olunmayan canlı yemler akvaryumlarımıza bu canlıların girmesine ve bazen tüm balıklarımızı kaybetmeye varan hastalıklara sebebiyet verirler. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yapılması gerekenler;

  -Yeni dikilecek bitki,yarım lt kadar suya atılan dezenfektan içerisinde 2 saat kadar bekletilmeli,
  -Yeni alınacak balığın güvenliğinden endişe duyuyorsanız bir hafta kadar başka bir akvaryumda karantinada bekletilmesi,
  -Kaynağı bilinmeyen canlı yemlerin kullanılmaması, steril olduklarına dikkat etme,
  -Balıkların besinlerine ve akvaryum suyuna özen göstermek.

  Bütün bunlara dikkat etmemize rağmen yinede akvaryumlarımıza şanssızlık sonucu bu canlılar nüfuz edebilirler. O zaman hastalığı zamanında teşhis etmeli ve hemen tedaviye başlamalıyız.
  Aşağıda verilen bilgiler bu canlıların balıklarınızda oluşturabileceği hastalıklardır ve incelenmesi gerekir. Teşhis ve tedavide geç kalmayın.

  Mantar Hastalığı
  Mantar, sağlığı bozulmuş, yaralanmış balıklarda kolaylıkla ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Sağlıklı balıklara zararı dokunmaz.
  Bir salgın tehlikesi yoktur. Kötü beslenme, bakımsızlık, yaralanma, ani ısı ve su değişimi sonucu direnci kırılan balıklar tehlike altındadır.
  Teşhis: Yaralarda ve deride bozulma, pamuk görüntüsü almış deri parçaları, iştah kaybı, saklanma.
  Tedavi: Balığın mantarlı kısmına mümkünse akvaryumcularda bulunan mantar ilaçlarından sürülebilir, Isısı 30 C a yükseltilmiş ve düzenli havalandırılan bir akvaryuma alınmalı, Bir hafta kadar ilaçları prospektüslerine göre kullanmalıdır. İlaçlarda bulunan etkin maddeler(Pennicline, Phenoxyethanol)

  Balık Sülüğü
  Teşhis: Paraziti taşıyan balık,ondan kurtulmak için anormal hareketler yapar, Kuma ve otlara sürtünür.
  Tedavi: Bu belirtileri gösteren balıkları %3 oranında eritilmiş tuzlu suyla banyo yaptırılmalıdır. Bu banyo sülüklerin bayılarak düşmelerini sağlar. Düşmeyenler olursa bir cımbızla alınabilir. Balığı kendi akvaryumuna koymadan önce üzerindeki ölü pulları su çalkantısı sayesinde almak iyi olur. Dikkat edilmesi gereken akvaryumların ısılarının aynı olmasıdır.

  Balık Yengeci
  Teşhis: Balık devamlı huzursuz bir hareketlik içindedir. Gözle rahatça görülebilen parazit, başındaki iki koluyla balığa tutunur ve kanını emerek beslenir.Bu parazit gerçek yengeç familyasındandır.
  Tedavi: Bildiğimiz sofra tuzu ile akvaryumdan çıkarılan balık üzerindeki yengeç bayıltılır ve bir cımbızla balığın gövdesinden alınır. Balığı zedelememeye dikkat edilmelidir.

  Kara Benek
  Teşhis: Kist halinde koyu renkli benekler. Kist şeklinde görülen bu lekelerin altında yuvalanmış parazitler bulunur.
  Tedavi: İlk iş akvaryumu sümüklü böceklerden arındırmaktır çünkü parazit ara hayvan olarak sümüklü böcekleri kullanır. Tedavide akvaryumculardan bulabileceğiniz Nitrofurazon ihtiva eden ilaçları kullanmalıdır. Tedavi banyo şeklinde yapılmalıdır.

  Beyaz Benek
  Teşhis: Deri ve yüzgeç üzerinde oluşan beyaz noktalar. Her noktanın içerisinde ir parazit bulunur. Belirli bir gelişimin sonunda parazit üreme amacıyla balıktan ayrılır ve akvaryumun dibine çöker. 24 saat gibi kısa bir sürede 200-300 parçaya ayrılır ve bu şekilde çoğalarak tekrar balıklara tutunur. Acil önlem alınmadığı takdirde akvaryumda bir salgın başlayacaktır.
  Tedavi: Parazit balığın üzerinde yok edilemez.Üreme için balıktan ayrılması beklenmeli, etkili tedavide kinin kullanmalıdır. Ama kinin bulmak biraz zor olacağı için tedavinin daha kolay yolu akvaryumcularda elde edeceğiniz bu hastalık için üretilmiş ilaçları kullanmaktır. İlacın etken maddesi(Mercurochrom). Bir diğer yöntem Metilen mavisi kullanmaktır. Balıkları kumsuz ve bitkisiz başka bir akvaryuma alarak metilen mavisi akvaryumu mavi renge dönüştürecek kadar dökülmeli, bolca havalandırmalı ve suyunu haftada bir 1/2 oranında değiştirmeli, durum takip edilerek parazit görülmeyene kadar bu işleme devam edilmelidir. Diğer akvaryumda kalan parazitler balıklar olmadığı için öleceklerdir.

  Hidrokoride ve Libellula
  Teşhis: Cilt üzerinde oluşan sarı lekeler.Daha çok solungaçlara yakın yerlerde yuvalanır, balığa vantuzlarıyla yapışarak süratle çoğalır. Tedavide geç kalınırsa özellikle yavru balıklarda çok ölümcüldür.
  Tedavi: %5 lik Metilen mavisi ile 10 lt ye 5 damla akvaryum ilaçlanır. 5 günlük tedaviden sonra akvaryumun suyu tamamen değiştirilir. Bütün bitkiler dezenfekte edilir ve aynı işlem bir kez daha yapılır. Daha kolay bir yöntem ise; akvaryum tamamıyla karartılır ve sadece bir yerden küçük bir açıklık bırakılır, buraya konulacak cam parçası üzerine parazitler ışık almak için toplanacaktırlar,camın çıkarılmasıyla parazitlerden kurtulunabilir.

  Patlak Göz
  Gözün birisi yada ikisi yuvasına sığmayacakmış gibi şişerek patlar, daha çok Japon türlerinde görülen bu hastalık sonucu balı kör olur. Bazen gözlerini kaybeden balık bu şekilde yaşayabilmektedir. Nitrofurazon ihtiva eden bir ilaçla balık ayrı bir akvaryumda ilaçlanmalı ve şişlik kontrol altına alınasıya kadar tedaviye devam edilmelidir. Şişen gözler genellikle eski haline gelmez.

  Ağız Yaraları
  Teşhis: Baş kısmında özellikle ağız çevresinde oluşan beyaz mantar tabakası.
  Tedavi: Pamukçuk adıyla da bilinen bu hastalık tedavisinde balık ayrı akvaryuma alınır, diğer akvaryum dezenfekte edilir. Balık 10 lt ye 100 mg Terramycin'le tedavi edilir. 2 günde hastalık iyileşir.

  Kuyruk Çürümesi
  Teşhis: Çok renkli balıklarda sıkça rastlanan bir hastalıktır.Kuyruk ve yüzgeçlerde kırmızı beneklerle başlar,üst kısımlarından çürümeye başlar gövdeye doğru yayılır. Çürüme gövdeye geçince ölüm kaçınılmazdır.
  Tedavi: 10 lt suya 250 gr eritilmiş kaya tuzu ile balık banyo yaptırılır yada akvaryuma kaya tuzu eklenir yada akvaryuma 10 lt ye 750 mg. Terramycin karıştırılır. Kısa sürede hastalı tedavi edilir.

  Pul dökülmesi
  Teşhis:Oksijen yetersizliğinde olduğu gibi balık su yüzeyinde yüzer, hareketleri ağırdır, pullarının bir kısmı dökülmüştür. İlerleyen safhalarda pullar tamamen dökülür.
  Tedavi: Hasta balık ayrılır ve akvaryumun suyu tamamen değiştirilip dezenfekte edilir. Tamamen iyileşme garantisi olmayan Chloromycetin tedavisi 10 lt ye 600 mg uygulanır.

  Balık Veremi
  Teşhis: Fazla dolaşmayan balık, iştahsız refleksleri zayıf ve zayıflamıştır.
  Tedavi: Gerçek verem mikrobunun yarattığı bir hastalıktır, 100 lt suya 2 gr. Streptomcin veya Para Amine Salisilic acid ile ilaçlanır. Tek bir balıkta belirti varsa balık ayrılmalıdır.
   

Sayfayı Paylaş