İznik Ulaşım

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 18 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  İznik Ulaşım

  İznik, Bursa iline bağlı ve 85 km uzaklıkta, Türkiye'nin Marmara bölgesinin güneydoğusunda ve kendi adıyla anılan gölün doğu kıyısındadır. İlçe, 29-30' (Müşküle Köyü batısı) ve 29-57' (Elmalı Köyü doğusu) doğu boylamları ile 40-21' (Hisardere tepesi) ve 40-37' (Ayvaşa dağı) kuzey enlemleri arasındadır. İznik kenti ise 29-42' doğu boylamları ile 40-26'doğu boylamının kesişme noktası çevresinde kurulmuştur.

  Lefke boğazından geçen 30 km'lik yol ile Mekece tren istasyonuna ulaşır. Kuzeyinde Samanlı dağları, güneyinde ise Katırlı dağları ile çevrilidir. İstanbul Yeşilköy, Atatürk havaalanına uzaklığı karayolu ile yaklaşık 210 km'dir. Ancak İznik, Yalova arası 60 km. olan karayolundan sonra Yalova'dan İstanbul'a deniz yoluyla yaklaşık iki saatte geçilir.turkeyarena.com

  Yalova istikametinden İznik'e gelmek isterseniz Bursa karayolunu kullanmalısınız. Orhangazi'ye geldiğinizde şehir merkezindeki ışıklardan sola doğru İznik istikametine doğru sapacaksınız. Yaklaşık 42 km'lik bir güzergah takip ederek yol üzerindeki Boyalıca ve Çakırca köylerini geçtikten sonra İznik'e gelebilirsiniz.

  Bursa'dan İznik'e gelmek de bir o kadar kolaydır. Toplam 85 km'lik bir yolculuk sonrası İznik'e ulaşabilirsiniz. Bursa 'dan İstanbul istikametine doğru yola çıkıp, Otobandan Gemlik ilçesini seçip, buradan otobanı takip ederek yaklaşık 5km' sonra KARSAK kavşağına varacaksınız. Buradan sağa doğru dönün. Sırasıyla Gölyaka, Sölöz, Narlıca, Müşküle, Göllüce köylerini geçtikten sonra göl kıyısını takip ederek İznik 'e gelebilirsiniz. Bursa santral garajda her yarım saatte bir minibüs, saat başı da otobüsler ile İznik'e gelinebilir.

  Adapazarı'ndan İznik'e gelmek için ise, Bilecik -Bursa istikametine doğru sırasıyla Pamukova, Mekece den sonra (Mekece çıkışındaki İznik ayrımından sağa dönüp) yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuktan sonra İznik'e varabilirsiniz.

  YOL-UZAKLIK
  İznik-İstanbul= 210 km 3 saat
  İznik-Bursa= 87 km 1 saat
  İznik-Bilecik= 66 km 1saat
  İznik-Eskişehir= 146 km 2 saat
  İznik-Yalova= 60 km 45 dakika
  İznik-Orhangazi= 40 km 35 dakika
  İznik-Mekece= 30km 30 dakika
  İznik-Yenişehir= 21km 20 dakika
  İznik-İnegöl= 49 km 1 saat
  İznik-Osmaneli = 34 km 30 dakika
  Yalova-İstanbul (Deniz Otobüsüyle)=45 dakika
  Yalova-İstanbul (Yolcu Gemisiyle)=1,5 saat
   


Sayfayı Paylaş