İzmirde Ne Yenir

Konusu 'İzmir' forumundadır ve GamZe tarafından 11 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  İzmirde Ne Yenir
  İzmir ve yöresinin yemekleri çeşit açısından son derece zengin olup, Ege, Akdeniz ve Anadolu mutfaklarının özgün bir bileşimidir. Yörenin bitki örtüsünün yanı sıra, çok kültürlü toplumsal yapısı da bu oluşumda etkendir.

  Belli başlı yemekleri: Bulamaç çorbası, tarhana çorbası, tere çorbası, trança kellesi çorbası,kirde, sakız yahnisi, mücver, İzmir köftesi, papaz yahnisi, enginar dolması, domates bastısı, yer elması, revani,ıspanak boranisi, razı kavurması, Efes arapsaçı, şevketi bostan, ebegümeci, radika salatası.

  İzmir çevresi Ege sofra kültürünün merkezi durumunda olması nedeniyle bu çeşitlilik ve zenginlik masaları da lezzet denizine çeviriyor. Çeşme ve Foça’dan getirilen başta çipura, levrek ve zengin, doğal meralarda beslenmiş iri topuk barbunu olmak üzere günümüzde turistik ve nadide sayılan balıklardan olan trança da Ege ye has balık türlerinden sayılıyor. Yine Çeşme’nin, Ildırı’nın, Alaçatı’nın sakız enginarları, tatlı kavunları, Tirenin bereketli ovasından gelen çeşitli otlarla yapılan mezeler, has zeytinyağlılar, kabak çiçeği dolmaları, radika salataları, deniz börülceleri, kimyonlu çöp şişler, köfteler, İzmir lokmaları sofra zenginliğine önem verenleri memnun ediyor. Geç saatlere kadar açık olan seyyar kokoreç, ayaküstü seyyar köfteciler, kumrucular İzmir’e renk katan satıcılar fuar mevsiminde daha çok iş yapan satıcılar oluyor. İzmir’e has özellikli bardacık (incir), çekirdeksiz sultaniye üzümünün yerini hiçbir şey tutamıyor.

  Konak Pier bünyesinde yer alan İzmir körfez manzaralı restoranlardan birinde oturup Türk, İtalyan mutfağı veya İngiliz usulü bir akşam geçirme olanakları bulunabiliyor.

  Asansör restoranı bir başka cazip mekân olarak ilgi görüyor. Kemeraltı Çarşısı, Selanik Lokantası tencere yemekleri beğeniliyor. Palet restoran, tercih edilen restoranlar arasında yerini alıyor.

  Altınkapı, 1888, Aula Cafe, Bilal İnci ve Servet’in Yeri, Bonjour, Borsa, British, Chinese, Chine Tawn, Deniz, divan, Efsun, Ekmekiçi, Nadia, İsmet Usta, Kekik, kır Çiçeği, Kibar ana, Köftehor, Kosava, La Folie, Lamer, Manisa kebabcısı, Nova Cotta, Par meydan, Pastavilla, Sofra Special, Titizce, Topçunun Yeri, Venedik pizza, Windows on The Bay, Yeni sofra, yöre Manisa, Zet Cafe kentin diğer restoranları olarak hizmet veriyor.
  Karşıyaka Restoranları ise Altınbalık, Çınar, Can Atakent, Planet Bowling, Ristorante Mario Plaza, Sokaki olarak sıralanıyor.
   


Sayfayı Paylaş