İzmirde Ata Binilecek Yerler

Konusu 'Ne Nerede' forumundadır ve EmRe tarafından 2 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  İzmirde Ata Binilecek Yerler
  izmirde at binme yerleri, izmirde at çiftlikleri

  İzmirde Ata Binilecek Yerler
  KAZAK KIMIZ VADİSİ AT ÇİFTLİĞİ İZMİR
  Kazak Vadisi, İzmir’e yaklaşık olarak yarım saat uzaklıktaki Kemalpaşa ilçesi sınırları içerisinde. Kemalpaşa’yı geçtikten sonra Torbalı Selçuk karayolunda 4 Km kadar gidip, sağdaki toprak yoldan 800 metre kadar ilerledikten sonra Kazak Vadisine ulaşılıyor. Giderken Kazak Vadisi, yahut Kımız Çiftliği yazan tabelalar işinizi kolaylaştıracaktır.

  Çiftlik Nif dağının eteklerinde, ormanın kıyısına kurulmuş. Çevresi ağırlıklı olarak zeytin, çam ve çeşitli meyve ağaçlarıyla çevrili. Çiftlikte betonarme olarak yapılmış bir otağ var. Burada sergilenen yöresel el sanatları ürünlerinin tanıtımı ve satışı yapılıyor. Ayrıca otağdaki görevliler tarafından konuklara Kazak kültürü hakkında bilgi veriliyor. Çiftliğin lokantasında geleneksel kazak yemeklerini tadabilir, kımız içebilirsiniz. Lokantanın mönüsünde kolay kolay her yerde yeme olanağı bulamayacağınız çok değişik lezzetler var: Dana etli sebze, Özbek pilavı, buharda pişmiş mantı, kespe köje çorbası, bavursak, alaş salatası, çiğ börek, özel hazırlanmış sucuk kazı, kavurdak, şaşlık, kömürde tavuk budu, ızgara köfte bunlardan aklıma gelenler.

  Ayrıca çiftlikte beslenen koyunların sütünden üretilen yoğurt, peynir ve yine çiftlikteki atların sütünden üretilen kımızın satışı da yapılıyor. (Kımızın 200 ml’lik şişesi 3,5 Lira) İçmeyenler için; Türk'lerin geleneksel içkisi olan kımız, sulu ayran kıvamında bir içecek. Tadı biraz kefiri andırıyor. Çok yararlı olduğu değişik kaynaklarda anlatılmakla birlikte, eğer birkaç kişi gidecekseniz öncelikle bir tane isteyip tadına baktıktan sipariş vermenizde, yahut satın almanızda yarar var. Damak tadınıza uygun olmayabilir, paranız boşa gitmesin. Çiftlikte ata binme olanağınız da var. Haflinger (doğru yazmışımdır umarım) cinsi olduğunu öğrendiğim atlar çok uysal hayvanlar. Bu gidişimde ata binmediğim için sormadım ama; 3-4 ay öncesinde manejde 10 dakikası 5, ormanda rehber eşliğinde yaklaşık yarım saat süren tur ise 19 Liraydı.

  Bunların dışında çiftlikte ve çevresindeki ormanda yürüyüş yapabilir, keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Kışın yumuşak geçmesinden olsa gerek, her taraf papatyalar, gelincikler ve ismini bilmediğim onlarca çeşit çiçekle doluydu.

  KONVOY COUNTRY CLUB BİNİCİLİK KULÜBÜ
  Bozyer Mevki, Kumevleri No:21
  Turgut Köyü Seferihisar - İZMİR
  Tel.: 0.232. 776 60 97
  Faks: 0.232. 776 66 17

  İZMİR ATLISPOR
  Uğur Mumcu Caddesi - No:126
  Buca/İzmir

  Tel: 02324873195

  RAHATLA AT ÇİFTLİĞİ
  Dörtyol Mevkii Shell - Opet istasyonları arası
  Urla/İzmir
  Tel : 0 232 754 65 71

  İzmir Belediye Binicilik Atlıspor Kulübü
   


Sayfayı Paylaş