İzmir Karaburun

Konusu 'İzmir' forumundadır ve GamZe tarafından 26 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Karaburun
  İzmir-Çeşme karayolunun 55. Km.sinden ayrılan bir yolla, Gülbahçe, Balıklıova ve Mordoğan yerleşmelerinden sonra ulaşılan Karaburun ilçe merkezi, aynı adlı yarımadanın kuzeyinde yer alır. İzmir’e 100 Km uzaklıktadır. İlçenin yüzölçümü, 484 km2’dir. 1 beldesi (Mordoğan) ve 13 köyü bulunmaktadır.

  2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre, toplam nüfusu 13.446’dır. Bu nüfusun 2.932’si ilçe merkezinde; 10.514’ü belde ve köylerde yaşamaktadır. Yaz döneminde, ilçe nüfusu önemli artış gösterir. 16 İlköğretim Okulu, 2 Orta Öğretim Kurumu bulunmakta; 949 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda, 63 öğretmen görev yapmaktadır.

  Karaburun 1415’te Osmanlı topraklarına katılmış; 19. yüzyılın sonunda Aydın Vilayetinin İzmir merkez ilçesine bağlı nahiye merkezi olmuştur. Daha sonra Çeşme ilçesine bağlı Ahırlı isminde bir bucak iken, 1910 yılında Çeşme ilçesinden ayrılarak ilçe haline getirilmiş ve ismi değiştirilerek Karaburun adı verilmiştir.

  Karaburun yarımadası, 200’ün üzerinde kuş türü, Ada Martısı ve Akdeniz Foklarının yaşama ve üreme alanıdır. Nesli tükenmekte olan Akdeniz Foklarının ülkemizde Foça’dan sonra barındığı ender yerlerden biri de Karaburun kıyılarıdır.turkeyarena.com Karaburun’un kıyıları güzel manzaralı koylarla bezenmiştir. Sıcağıbükü, Kumburnu, Çatalkaya, Mordoğan, Ardıç, Kaynarpınar, Boyabağı, Akbük, Eşendere, Saipaltı, Yeniliman Denizgiren, Eğriliman, Dikencik ve Gerence bu koyların başlıcalarıdır.
  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

 3. ot-gu Genel Sorumlu

  Güzelmiş, manzara muhteşem şu tatile bi çıkabilseydim :)
   
 4. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş