İyi Bir Slayt Nasıl Hazırlanır

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve ot-gu tarafından 19 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  iyi bir slayt sunum nasıl yapılır
  İyi Bir Slayt Nasıl Hazırlanır, Daha iyi bir slayt hazırlamak için ipuçları, iyi bir slaytın özellikleri, iyi bir slayt nasıl yapılır, kısaca iyi bir slayt nasıl hazırlanır

  Slayt sayısının altıyı geçmemesini sağlayın. Sorunu, çözümünü, reddedilen alternatifleri, çözümü destekleyen araştırmayı, maliyeti (bütçe/kaynaklar) ve yapılacak işleri ortaya koyun. Slayt paketine başlık slaytları veya "Sorular" etiketli bir son slayt da ekleyebilirsiniz, ancak konuşmanızın gövdesi yaklaşık altı slayttan oluşmalı, bu sayıyı aşmamalıdır.

  Her madde işareti metninin tek satırı aşmamasına çalışın, metin kaydırma kullanmayın. Bu, okumayı kolaylaştırır ve madde işaretli listenin düzgün ve kolay taranır olmasını sağlar. Sözcüklerin önünde "bir" kullanmaktan olabildiğince kaçının.

  İlk slayttan sonra profesyonel görünümlü ve fazla göz alıcı olmayan uygun bir tasarım şablonu seçin. Tasarımın görüşlerinizin önüne geçmesini istemezsiniz.

  Slaytlarınızın olabildiğince ulaşılabilir olmasını sağlayın. Arka plan rengiyle metin rengi arasında yüksek karşıtlık kullanın. Örneğin, eflatun arka plan üzerinde gri veya beyaz metin hoş ve yakın görüntü verse de, insanlar okumakta zorlanabileceğinden bu renklerden kaçının.

  Metninizin basit olmasına dikkat edin. Slayttaki metinler asıl olarak, konuşmacı olarak size yol gösterecek veri noktalarıdır. Etkili bir slayt metni kafa karıştırmamalı ve her slaytta insanların daha fazla bilgi almak için size dönmesini sağlamalıdır. İnsanların slaytlarınıza odaklandığını gözlemlerseniz, slaytlar çok fazla veri içeriyor veya başka bir şekilde kafa karıştırıyor ya da dikkati dağıtıyor olabilir.

  İzleyicilerinizin soruları sona bırakmalarını isteyin. Sorular, insanların konunuzla ve sunu becerilerinizle ilgilendiklerinin benzersiz bir göstergesidir. Bununlar birlikte, bu soruları sununun sonuna bırakırsanız, malzemenizin üzerinden kesintiye uğramadan geçebilirsiniz. Ayrıca, erken sorulmuş soruların yanıtları, çoğunla izleyen slaytlar ve açıklamalarda bulunur.

  Zaman sınırlamasına uyun! Size ayrılan süre 10 dakikaysa, bu süreyi aşmayın. Zaman sınırı yoksa, insanların ilgisinin dağılmamasını sağlamak için fazla zaman kullanmaktan kaçının.
  Kaynak: office.microsoft.com
   


Sayfayı Paylaş