İyi Bir Oyuncu Nasıl Olunur

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 16 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Nasıl iyi bir oyuncu olunur
  İyi Bir Oyuncu Nasıl Olunur, oyuncu olmak isteyen gençlere, iyi bir oyuncu olmak için

  İyi bir oyuncuda bulunması gereken başlıca özellikleri şöyle sıralayabiliriz;

  * Oyuncu bir sanatçıdır. Onun için de olağan insandan kültürlü ve duyarlıdır; yaratısını ancak kültürü ve duyarlılığı ile geliştirir.

  * Oyuncu standardize edilemez; çünkü her insan bir birey olduğuna göre, oyuncunun da kendine özgü nitelikleri ve özellikleri vardır.

  * Oyuncunun niteliği(onun iyi ya da iyinin üstünde olduğu) yalnızca yeteneği ile değil, entellektüel ve fiziksel çabası, çalışması ile ortaya çıkar.

  * Oyuncunun sürekli başarılı olabilmesi için, bir müzik virtüözünün, sürekli ve uzun hazırlık çalışmalarında olduğu gibi kesintisiz temrin ve alıştırma yapması gereklidir.

  * Eğitim görmüş bir profesyonel oyuncu da sanatını ancak teknik-estetik ve entellektüel birikimle devam ettirebilir.Bunun için de, bir öğrenci gibi, her gün temrin yapmak zorundadır.

  * Oyuncu, yönetmenin kuklası değildir; yönetmenin belli bir estetik ve yorum bütünlüğü içinde yol göstereceği bir yaratıcıdır.Oyuncunun sahne üzerindeki yaratısı engellenmemelidir.

  * Oyuncunun yaratıcı olabilmesi için, mesleğini sevmesi, bu mesleği geliştirmek için kendini yenilemek konusunda antenlerinin açık ve duyarlı olması, her rolü en iyi şekilde oynamak için istekli olması gerekir.

  * Oyuncu, mesleki disiplinini ve sahne ahlakını, kafaca belli bir aşamaya eriştiği anda kavrar;aksi takdirde, farkında olmadan tiyatroya zarar verecek bilinçsizliğe ve vurdumduymazlığa yuvarlanır.

  * Büyük tiyatro adamı Stanislavski'nin dediği gibi, oyuncu "kendini sanatta değil, sanatı kendinde seven" insandır.Gösterişi sanatın önüne alan oyuncu, vitrin olmuş oyuncudur.O, bir sanat yapıtının ortaya çıkmasına değil, kendini ön plana çıkarmaya çalışır.

  * Oysa tiyatronun başarısı kolektif çalışmadadır.Oyuncu da, öteki öğeler gibi, büyük sanat yapıtının bir parçası ve ileticisidir.Kendini tiyatroya adamış iyi bir oyuncu, takım oyunculuğuna dikkat eden ve başkalarıyla brlikte var olabildiğinin bilincine varmış kişidir.

  * Gerçek oyuncu, rolü üzerinde araştırma yapabilen, onu yorumlayıp sahne üzerinde gerçekleştirebilecek estetik-teknik nitelikleri yapısında özümlemiş insandır.
   


Sayfayı Paylaş