İyi Bir Gazeteci Nasıl Olmalıdır

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 14 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kısaca iyi bi rgazeteci nasıl olmalıdır
  İyi Gazeteci Nasıl Olmalıdır, İyi Bir Gazeteci Nasıl Olmalıdır, İyi gazeteci nasıl olmalı, İyi Bir Gazeteci Nasıl Olur, iyi gazeteci olmak için,

  Gazetecilik zor meslektir. Basın, ahlak kurallarına uymayı gerektirir. Yazanların, yazmayı bilenlerin, zeki, yetenekli insanların mesleğidir. Gazeteci mesaisine başlarken; “Gazetecilik nedir, gazeteci nasıl olmalıdır” sorusuyla işine başlamalıdır. Toplumun; (okur, izleyici, dinleyici) gözü, kulağı, dili olmalıdır. Devlete değil, kamuya çalışmalıdır, halkın duymadıklarını duymalı, göremediklerini görmeli, söyleyemediklerini söylemelidir.

  En önemlisi; tarafsız olacaktır, ayna gibi gördüklerini yansıtacak, nabza göre şerbet vermeyecek, kalemini satmayacaktır. Topluma karşı sorumluluklarını unutmayacaksın.

  İyi insan olacaksın…Etik olacaksın. Gazetecilikte;”etik” denilince akla gelen, adil olma, objektiflik, gerçekçi ve doğru olmaktır. Türkiye’de henüz bu standartlara ulaşılamamıştır.

  “Bunları yapıyorum” diyecek gazeteci sayısı % 100 dür. Uygulamaya gelince bu miktarın aşağılara ineceği düşüncesindeyim. Hatta % 30 lara kadar düşebilir. Bu rakamı bulabilsek dahi, şanslı sayılırız.

  Bir ülkede Gazetecilerin % 10’u görevini tam yapabilirse, o ülkede refaha, özgürlüğe pencereler açılır. Hakkın ne olduğu bilinir. Hak aramak kolaylaşır, kamuoyu yaratılabilir. Kültür artar, okur-yazar oranında dahi mesafeler alınır. Gazetecilik işte bu kadar önemlidir. Önemli bir güçtür.

  Türkiye’de; gazetecilerin Başbakanla, bakanlarla, muhalefetle, bulunduğu illerde yöneticilerle ne kadar içli dışlı olduklarını herkes bilir. Ne yazık ki şaibelere, yolsuzluklara açık bir meslektir. Gazeteleri dolduran, Küçük-küçük hatır haberlerinin arkasında, küçük ya da büyük menfaatlerin yatması mümkündür. Yine de doğru insanlardır. Onların elindeki güç hangi kurumda olsa, bozulmalar olabilir.

  Özgür değillerdir. Gazeteciler, sözleşmelerle patronlarına karşı da sorumludurlar. Çünkü gazeteler piyasada para karşılığı satılır, patron buradan kazandığı para ile gazetecinin ücretini öder. Gazeteci ne kadar bağımsız çalışmak istese de, patrona bağımlı kalır, kalemi patronun istediği doğrultuya kayabilir.

  “Sorunların olmadığı bir basın, Gazetecilerin gazeteci olabileceği günlere” diyerek, yazıma son vermek istiyorum.

  Mehmet TÜRKAN yazısından alıntı yapılmıştır.
   


Sayfayı Paylaş