İyi Bir Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 13 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  İyi bir Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır
  İyi Bir Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı, iyi bir ders çalışma ortamı nasıl olmalı, Verimli Ders Çalışma ortamı nasıl olmalı, iyi bir çalışma ortamı nasıl olmalı örneği nasıl olmalı

  Yapılan araştırmalara göre, insanlar soğuk ve kuru günlerde daha iyi düşünüyorlar ve öğreniyorlar. Böyle bir hava, yüksek basıncın olduğu zamana denk gelir.Hava basıncı insanların davranışlarını etkiler. Ayrıca Tokyo’lu araştırmacılar alçak basıncın etkili olduğu günlerde insanların daha unutkan olduğunu ve zor öğrendiğini saptamışlardır.

  - Çalışma odası belirli aralıklarla havalandırılmalıdır.

  - Bir çalışma köşesi en az üzerinde yazı yazılabilecek bir masa ve yanında çalışma sırasında el altında bulunması gerekli kitapların, notların, kalemlerin vb. malzemelerin konabileceği ilâve bir alandan oluşur.

  - Eğer mümkünse çalışma odası özel olarak düzenlenmelidir. Çalışma masası camın hemen yanında olmamalıdır. Bu şekilde yazın sıcaktan kışın soğuktan daha az etkilenilecektir.

  - Çalışan kişinin gölgesi çalışma masasının üstüne düşmemesi için çalışma masası ışık durumuna göre ayarlanmalıdır.

  - Ders çalışma davranışı ile çalışma masası arasında şartlı bir çağrışım bağı kurmak faydalıdır. Siz çalışma masasını ders dışı amaçlar için kullanırsanız (yemek yeme, uyuma, bilgisayar oynama vs.) bir süre sonra ders çalışmak için ne zaman masanın başına otursanız aklınıza bunları yapmak gelecektir. Bu yüzden masayı sadece ders için kullanıp her görüşte ders çalışmayı çağrıştıran bir uyarıcı haline getirmek gerekir.

  - Ders çalışırken kullanılan sandalye ya da koltuğun dik ve hafifçe sert olması daha doğrudur. Sandalye, çalışmanıza engel olacak kadar rahatsızlık verici de olmamalıdır.

  - Çalışma ortamı sessiz olmalıdır. Ders çalışırken çok sık görülen davranış müzikle ders çalışma alışkanlığıdır. Bu konuda "Ben müzikle daha iyi çalışıyorum” şeklinde düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalar göstermektedir ki, insan beyni aynı anda birden fazla uyaranı alabilmesine raşmen sadece tek noktaya odaklanabilir.

  - Odanıza asacağınız resim, poster, afiş vb. dikkatinizin dağılmasına neden
  olacağından ders çalışma etkinliğinizi düşürebilir. Alıntı
   


Sayfayı Paylaş