İthal Balıklar

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İthal Balıklar
  Hava taşımacılığındaki gelişmeler akvaryum dünyasını doğrudan etkilemiştir. Günümüzde dünyanın herhangi bir yerinde yakalanan veya üretilen bir balığı satın almak mümkündür. İlk bakışta hobiye seçkin türler kazandırabilecek bir fırsat gibi gözükse de, olay ülkemizde büyük ölçüde ucuz ve niteliksiz balıkların yurda sokulması şeklinde gerçekleşmektedir.

  İthal balıkların kalitesi kaynağına göre fark etmekle birlikte hepsinin ortak sorunu uzun ve yıpratıcı kargo aşamasıdır. Bugün bir şehirde akvaryumcudan balık satın alan bir hobici aldığı balığın geçirdiği aşamaları belki bilmemektedir. Dünyanın bir ucundan gelecek canlılar kargo aşaması öncesi uzun bir açlık dönemi geçirirler. Bu süre dört güne dek uzayabilir. Daha sonra balıklar neredeyse ancak kurumamalarına yetecek kadar az suyla torbalanıp kargoya verilirler. Torbadan sağ çıkan balıklar ithalatçı firmaların akvaryumlarına ulaşır ve burada farklı illere kargoya verilmek için beklerler. Yola çıkacak balıkların torbada suyu kirletmemesi amacıyla açlık durumu devam edecektir. Bu şekilde illere dağılan balıklar oradaki dağıtım zincirini takip ederek hobicilerin akvaryumlarına ulaşırlar.

  Toplandıkları veya üretildikleri bölgelerdeki su koşulları ile yeni yaşam alanları arasındaki farklılık ithal balıkları bekleyen bir diğer zorlu bir aşamadır. Özellikle balık torbasının ilk açıldığı akvaryumun su koşulları balığın ilerleyen günlerde sağ kalımı açısından çok önemlidir.

  Ülkemizdeki yerli üreticiliği başlamadan bitiren ithalat furyası, düşük döviz kurlarından aldığı güçle yoluna devam etmektedir. Bunu kısıtlayacak herhangi bir düzenleme olmasa bile yerli üreticilerin sabırlı tavrı ve zaman içerisinde bilinçlenecek hobiciler, ithalatın sadece çok nadir türlerde kısıtlı kalmasını sağlayacaktır.
   


Sayfayı Paylaş