İsveçli Saab mahkemeden koruma istedi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 25 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  ABD'li General Motors (GM)
  bünyesindeki İsveçli otomobil üreticisi Saab, üretimine devam edebilmek ve yeniden yapılanma için kaynak bulmak amacıyla alacaklılarına karşı mahkemeden yasal koruma talebinde bulundu.

  [​IMG]

  Ayrılacağını açıklamıştı
  Çok büyük birikmiş borcuyla kendisi de yapılanma sürecinde olan GM, ABD Hazinesi'ne bu hafta sunduğu yeniden yapılanma raporunda Saab'ın 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle şirket bünyesinden ayrılacağını açıklamıştı. Mahkeme Saab'ın içinde bulunduğu durumdan kurtulmak için hazırladığı planın gerçekleşme şansı olup olmadığına karak verecek. Saab, tarafından yapılan yazılı açıklamada, şirketin 2008'de 3 milyar İsveç kronu (340.1 milyon dolar) zarar ettiği ve bu yıl da benzer bir zarar beklendiği belirtilerek, yeniden yapılanma için 1 milyar dolara ihtiyaç olduğu kaydedildi.

  Bağımsız şirket isteği
  Açıklamada, "Yeni kaynak bulunması ve/veya Saab'ın satılması yönündeki bütün seçenekleri değerlendirdik ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Şirket çapında yeniden yapılanmanın, yatırım yapabilecek ve gerçek anlamda bağımsız bir şirket olabilmenin en iyi yolu olduğuna karar verildi" denildi..
  23.02.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş