İstanbuldaki katlı parklar elektrikli oto şarjı yapacak

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 24 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  [​IMG]
  ŞEHİRİÇİ elektrikli araç kullanımını artırmak için gerekli altyapıyı kurmaya çalışan Renault, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile şarj istasyonu geliştirme konusunda işbirliği protokolü imzaladı.
  İçten yanmalı motorların kullanıldığı araçların, keşfedildikten 70 yıl sonra Türkiye'ye geldiğini anlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Fosil yakıtlı araçlar çevre kirliliğinde çok önemli bir etken. Biz de şehir yönetimi olarak bu kirliliği bertaraf etmeye çalışıyoruz. İstanbul, Renault ile başladığı bu işte edindiği know-how ile dünyadaki öncü şehirlerinden biri haline gelecek. Öncelikli istasyon olarak, Göztepe ya da Cihangir'deki katlı otoparkları düşünüyoruz" dedi.

  2011'e tamamlanacak
  Bu gelişmelerin bir rekabet ortamı da yaratacağı için diğer üreticiler de çalışmalarını hızlandıracağını anlatan Topbaş, "Bizim kapımız diğer üreticilere de açık. Dolayısıyla imzaladığımız bu protokolden diğer üreticiler de faydalanabilecek" dedi. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da, şunları söyledi: "Türkiye otomobil pazarının yüzde 40'ını temsil eden İstanbul'da gelecek nesil elektrikli otomobiller için bu sorunu çözmeyi planlıyoruz. 2011 yılında şarj istasyonları konusundaki gerekli altyapıyı tamamlamayı hedefliyoruz. Avrupa'da pek çok ülke araç başına 6 bin Euro indirim veriyor. Bazıları da yol ya da tescil vergisini almıyor. Bu tip destekler de elektrikli otomobillerin çoğalmasına yardımcı oluyor."

  Rüzgar enerjisini satacak
  Bugünkü mevzuatın, şarj istasyonlarının ticari olarak kurulmasına uygun olmadığını ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyen İstanbul Enerji A.Ş Genel Müdürü Adnan Çelik de şöyle konuştu: "Önemli olan, bunların işletim sistemi. Bu istasyonlarda çalışan personel olmayacak. İşletim sistemini de kredi kartı ya da herhangi bir üyelik gerektiren kartla birlikte ödeme yapacak şekilde geliştirmeye çalışıyoruz. Belediye olarak yaygınlaştırmayı planladığımız rüzgar enerjisinden kazanılan elektiriği, özellikle bu istasyonlarda satmak istiyoruz. Ev elektiriği ile 6-8 saatte şarj olan otomobil bu istasyonlarda kurulacak özel sistem sayesinde 20 dakikada şarj edilebilecek."

  60'ı aşkın şehirle anlaşma imzaladı
  2011 yılından itibaren 4 yeni elektrikli otomobili yollarla buluşturacaklarını söyleyen Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, "Bu otomobillerden elektrikli Fluence Bursa fabrikasından çıkıp dünya pazarlarına sunulacak" dedi. Bugüne kadar farklı ülkelerden 60'ı aşkın şehir ve hükümet yönetimiyle elektrikli araçlar konusunda anlaşma imzalandığını belirten Tunalıoğlu, elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için gerekli alt yapının da oluşturulması gerektiğini söyledi. Tunalıoğlu, "İstanbul'un bu devrimsel değişimde hak ettiği yeri alabilmesi ve öncü olması için de Renault, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği çalışmalarına başlıyor” diye konuştu.
  20.07.2010, Salı
   


Sayfayı Paylaş