İşsizlik sigortasını kimler alabilir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kimler işsizlik sigortasından para alabilir
  Kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik sigortasından yararlanmak için ne yapmak lazım? Ne kadar süre çalışmak gerekiyor?

  İşsizlik Parası Alma Şartları Nelerdir
  İşsizlik ödeneği son 120 günü sürekli olmak üzere son üç yıl içinde en az 600 gün çalışması varken kendi kusuru dışında işini kaybeden işçiye İş-Kur'ca verilen ödenek olup alınması için iş akdinin feshinden itibaren 30 gün içinde başvuru gerekmektedir. Bu ödeneğin son üç yıl içinde 600 gün işsizlik ödeneği ödeyerek çalışan için 6 ay boyunca ödenmesi gerekirken, 900 gün prim ödeyen için 8 ay boyunca, son üç yılın tamamında prim ödeyen için 10 ay boyunca ödenmesi gerekmektedir.

  Son 120 gündeki rapor, ücretsiz izin halleri bu sürenin aralıksız olma niteliğini bozmamakta, kesinti sayılmamaktadır. Miktar olarak günlük işsizlik ödeneği sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olmakla birlikte 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini (2011 için 583,20 TL) geçememektedir. İşsizlik ödeneği alınan süre boyunca GSS kapsamında sağlık yardımlarından da yararlanılabilir.

  işsizlik maaşı kimler alabilir, İşsizlik Ödeneği Nedir, Nasıl ve Kimler Alır?
   


Sayfayı Paylaş