İşsizler dikkat

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İşsizler Dikkat! Prim Ödeme Zorunluluğu Başladı
  Genel Sağlık Sigortası Uyarısı - İşsizler Dikkat
  İşsizler ve yeşil kartlılar dikkat!

  Ruh sağlığı olumsuz etkileniyor, ölüm riski iki katına çıkıyor

  Yapılan araştırmalara göre, işsizlik ölüm riskini iki katına çıkarıyor. Sheffield Üniversitesi'nin araştırmasına göre, işsiz kaldıklarında insanların ölüm riski iki katına çıkıyor ve bu sonuç yoksulluktan öte işsizliğin sosyal bir sorun olmasından kaynaklanıyor. Ekonomik durgunluk dönemlerinde de yaşam süresi ortalamasında azalma gerçekleşiyor.

  Sağlık Araştırmaları Sitesi’nde yer alan Sheffield Üniversitesi'nden Profesör Danny Dorling’in çalışmasına göre, işsizlik ölüm riskini iki katına çıkarıyor. Profesör Danny Dorling işsiz kaldıklarında insanların ölüm riskinin iki katına çıktığının görüldüğünü ve bu sonucun yoksulluktan ziyade işsizliğin sosyal bir sorun olmasından kaynaklandığını belirtti. Profesör Dorling, ekonomik durgunluğun yol açtığı endişenin, daha çok kişilerin iç dünyasını etkilediğini ve bu sorunların ölçülebilen sonuçlarının buzdağının görünen kısmı olduğunu ifade etti.

  MORTGAGE KRİZİ RUH SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

  Profesör Dorling, mortgage ödemelerinde sorun yaşayan kişilerde ruh sağlığının olumsuz etkilendiğinin görüldüğünü kaydederek, “Yakın zamanda yapılan bazı çalışmalarda ise sinirlilik, uykusuzluk, depresyon, mizaç durgunluğu ve bitkinlik gibi psikolojik strese yol açan durumların, erkeklerde tip 2 şeker hastalığı gelişme riskini, iki kat arttırdığı sonucuna ulaşıldı” dedi. Profesör Dorling, son dönemde İngiltere toplumunda depresyonun görülme sıklığının arttığına işaret ederek, bunun tüketilen anti-depresan ilaç miktarından anlaşılabildiğini söyledi. İngiltere'nin Glaskow şehrinde her 10 kişiden 1'inin bir tür anti-depresan ilaç olan Prosac kullandığını belirten araştırmacı, ayrıca ekonomik durgunluk dönemlerinde yaşam süresi ortalamasında da azalma gerçekleşebildiğini ifade etti.

  İŞ PİYASALARINDAKİ DURGUNLUK TOPLUM SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

  Nottingham Üniversitesi'nden Profesör Richard Wilkinson'ın araştırmasına göre ise, iş piyasalarındaki durgunluk toplum sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Wilkinson, işsizliğin en çok işsiz kalanları etkilediğini, ancak çalışmaya devam eden kişiler üzerinde de güvensizlik hissi üzerinden etkili olabildiğini belirtti. Profesör Wilkinson, ekonomik durgunluk ve işsizliğin, sağlık üzerine olan etkisini, stres ilişkili hastalıklar üzerinden gösterebileceği konusunda yeni bulgulara ulaşılmış olduğunu bildirdi. Profesör Wilkinson, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan stresin kalp-damar sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinden etkide bulunarak sağlığı olumsuz etkileyebileceğini ve uzun dönemde erken yaşlanma sorununa neden olabileceğini de ifade etti.

  Kaynak: Net
   


Sayfayı Paylaş