İsrail elektrikli arabaları patlatacak (mı?)!

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 16 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İsrail elektrikli arabaları patlatacak
  Gazze’ye yaptığı saldırılar sonucu ortaya çıkan yürek sızlatan görüntülerle dünya kamuoyunun gündemine oturan İsrail, söz konusu çevre olunca duyarlılığını gösterdi. İsrail, “Better Place” yani “Daha iyi yer” ismiyle lanse ettiği projesiyle insanlığa daha iyi bir dünya vaat ediyor. İsrail’in bu projesi çevre dostu elektrikli arabalar ve şarj istasyonlarını içeren altyapıyı kapsıyor.

  [​IMG]

  Tüm dünyadaki ünlü otomobil şirketlerini bu ara en çok yoğunlaştığı konu elektrikli arabalar. Her marka kendi elektrikli ya da hibrid modellerini üretiyor. Uzmanların görüşlerine bakılırsa 10 yıla kadar elektrikli araba kullanımı yüzde 15’lere varacak. Tabii İsrail de bu kervanda yerini alıyor, hem de daha iyi bir dünya yaratma vaadiyle…

  Birçoklarının bildiği gibi elektrikli arabaların geçmişi 1900’lere kadar uzanıyor. Otomobil tarihine bir girip bir çıkan bu arabalarda aslında günümüze kadar kayda değer bir başarı sağlanamasa da; bu başarısızlığı altyapının oluşturulmamasına bağlayan İsrailliler yaptıkları yatırımlarla bir adım öne geçmiş durumdalar.

  Avrupa’nın en büyük yazılım şirketi SAP’ın eski başkanı Shai Agassi “Better Place” yani “Daha iyi yer” projesi ile elektrikli arabalar için şarj istasyonu ağı kurarak şu ana kadar gelişememiş elektrikli araba sektörünün önünü açmayı planlıyor.

  2010’da 400 elektrik istasyonu kuruluyor
  “Better Place”in temel amacı İsrail’in petrole, dolayısıyla Arap ülkelerine bağımlılığını azaltmak. 2010’da altı aylık pilot program çerçevesinde, bu istasyonlardan 400 tanesinin İsrail’in çeşitli yerlerine kurulması hedefleniyor. Proje başarı kaydederse İsrail’den sonra Hawaii, Danimarka, Avustralya ve Kaliforniya’da uygulanacak.

  Şimon Peres’den tam destek
  Geçen sene aralık ortalarında prototipi sergilenen elektrikli araba şarj istasyonu büyük ilgi gördü. Gelişmeleri heyecanla takip edenler arasında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de var. Peres yüzde 100 destek verdiği projeden oldukça umutlu. İsrail hükümeti projeyi başta vergi avantajları olmak üzere destekliyor.

  Şarj süresi 20 dakika olacak
  Elektrikli araba bataryalarının bu sistemle 20 dk. gibi kısa bir sürede dolacağını kaydeden “Better Place” Projesi Yöneticilerinden Tal Agassi ayrıca sürücülerin bataryanın şarjıyla ne kadar daha gidebileceklerini, en yakın dolum istasyonlarını nerede bulabileceklerini ve bunların meşguliyet durumlarını öğrenebileceklerini belirtiyor. Sistem, merkez dolum kayıtlarından sürücünün elektrik faturasını hesaplayacak ve aynı cep telefonu faturası gibi sürücünün hesabından ödenecek.

  Renault-Nissan projeye araba üretiyor
  Renault-Nissan da “Better Place” projesi kapsamında kolları sıvamış durumda. Firma, bu altyapı projesi için full şarjla 200 km. mesafe gidebilen Lityum-Iyon bataryalı arabalar üretmeye başladı ve proje tam anlamıyla bittiğinde arabalar da satışa sunuluyor olacak.

  Gazzeli çaresizlikten elektrikli araba yapmıştı
  İsrail elektrikli araba ve istasyonları projesini petrole bağımlılıktan kurtulmak için geliştirirken, İsrail’in kuşatmasından dolayı benzin ve mazot sıkıntısının yaşandığı Gazze şeridinde de, Gazze’li mühendis Wassim El Hüznüdar çaresizlikten aracını benzinden elektrikli sisteme çevirerek "elektrikli araba" üretimine iç burkan bir katkı sağlamıştı.

  Elektrikli arabalara dönüş!
  İlk elektrikli arabalar 1800’lerin sonunda yapılmaya başlandı. 1900’lerin başında ise New York’ta elektrikli arabaların sayısı benzinliden daha fazlaydı. Çünkü elektrikli taşıtların o dönemki rakiplerine göre birçok artısı vardı; sallamıyordu, kokusu, gürültüsü yoktu. Bu yüzden onlara “Kadın Arabaları” denmişti. 1909’da ABD’li ünlü sanayici John D. Rockerfeller’in eşinin kullandığı araba da elektrikliydi.

  Fakat bu arabalar bataryalarından dolayı benzinlilerden 10 kat daha pahalıydılar. O dönemde yakıtın ucuz ve yaygın olması, içten yanmalı motorlarda patlamaya sebep oldu; elektrikli otomobilleri ise unutturdu. İçten yanmalıların bu üstünlüğüne rağmen 20. yy da elektrikli araba konseptleri tekrardan gün yüzüne çıktı. 1992’de Opel firması ilginç bir yol izleyerek Twin markası ile hibrid motoru geliştirerek müşterisine elektrikli ve benzinli araba kullanma seçeneğini sundu. General Motors ise 80’lerin sonunda başlattığı elektrikli araba projesini 1996’da EV1 markasıyla pazara girdi. Ancak arabalar, Tom Hanks ve Mel Gibson gibi bazı ünlüler dışında, pahalı taksitleri nedeniyle iade edildi. Anlaşıldığı üzere tarihteki birçok elektrikli otomobil girişimine rağmen bu konuda fazla bir başarı kaydedilemedi.

  O günlerde olduğu gibi günümüzde de batarya en büyük problem. Bataryalar hem çok büyük ve ağır, hem de şarj süreleri çok uzun. Fakat görünen o ki; son yıllardaki ileri teknoloji ve bilim adamlarının çevre bilinciyle yaptıkları azimli çalışmalar sayesinde bu arabaları kullanmak uzun zaman almayacağa benzer.

  [​IMG]
  [​IMG]
  16.02.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş